Investigation of electrochemical behaviour and electropolymerization of aniline sulfonic acids in non-aqueous media
Anilin sulfonic asitlerin susuz ortamda elektrokimyasal davranışlarının ve elektropolimerleşmesinin incelenmesi
  1. Tez No: 97780
  2. Yazar: YÜCEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR PEKMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET Susuz ortamda (asetonitril ve dimetil sulfoksit (DMSO)) elektrokimyasal olarak tamamen sülfolanmış polianilin (self-doped polianilin) sentezlemek için monomer olarak m-aminobenzensulfonik (metanilik), o-aminobenzensulfonik(ortanilik) ve p-aminobenzensulfonik (sulfanilik) asitler kullanılmıştır. Anilin ve anilin sulfonik asitlerin elektrokimyasal kopolimerizasyonu DMSO çözeltisi içerisinde incelenmiştir. Polimerler ve kopolimerlerin DMSO ve l-metil-2-pirolidon (NMP) çözücüleri içerisinde çözündüğü saptanmıştır. Ayrıca anilinin metanilik, ortanilik ve sulfanilik asit ile elektrokimyasal kopolimerizasyonu fluorosülfonik ash (FSO3H) içeren asetonitril çözeltisi içerisinde incelenmiştir. Hazırlanan kopolimerler yapısında, iki benzen halkasında bir sülfonat grubu içerir. Anilinin in-situ sülfolanması ve elektropolimerizasyonu, FSOjH/asetonitril çözeltisi içerisinde elektrot yüzeyine film biriktirilirken incelenmiştir. Bu çalışmanın avantajı, anilin ve FSO3H derişimini ayarlayarak sülfolanma oranımn (S/N) kontrol edilebilmesidir. Elementel ve spektroskopik analiz sonuçlan sülfolanma reaksiyonunun gerçekleştiğini göstermiştir. Ayrıca anilinin in-situ sülfolanma reaksiyonu, FSO3H içeren su ve su-asetonitril çözücü kanşımlan içerisinde incelenmiştir. İletkenlik değerlerinin 11.2 ile 50.3 S/cm aralığında olduğu ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT M-aminobenzenesulfonic (metanilic), o-aminobenzenesulfonic (orthanilic) and p-aminobenzenesulfonic (sulfanilic) acids were used as monomers to synthesize fully sulfonated polyaniline (self-doped polyaniline) electrochemically in non-aqueous media (acetonitrile and dimethyl sulfoxide (DMSO)). Electrochemical copolymerization of aniline and the aniline sulfonic acids were investigated in DMSO solution. The polymers and copolymers were found to be soluble in DMSO and l-methyl-2-pyrolidinone (NMP) solvents. Electrochemical copolymerization of aniline with metanilic, orthanilic and sulfanilic acids were also investigated in acetonitrile solution containing fluorosulfonic acid (FSO3H). Copolymers prepared contained one sulfonate group per two benzene rings which means sulfonation ratio (S/N) is equal to 0.5. Electropolymerization and in-situ sulfonation of aniline were carried out in FSO3H / acetonitrile solution while it was being deposited on the electrode surface. The advantage of this study is to control the sulfonation ratio (sulfur-to-nitrogen) by adjusting the aniline or FSO3H concentration. The elemental analysis and the spectroscopic results show that the sulfonation reaction occurs. in-situ sulfonation reaction of aniline was also carried out in water and water/acetonitrile solvent mixtures containing FSO3H. The conductivity values were measured to be between 1 1.2 to 50.3 S/cm.