İç mekanda özgün seramik ve hareketlilik
Ceramic as a matter of criginality of inner space and dynamis
  1. Tez No: 63747
  2. Yazar: AZİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Seramik, malzeme olarak binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan ve ihtiyaçlarımızı karşılayan önemli bir malzemedir. Gündelik yaşamdaki varlığı, çoğunlukla kullanım eşyası, süs eşyası ve mimaride yapı malzemesi şeklindedir. Onun işlevsel amaçlı bu kullanımı sanatsal amaçlı kullanımını gölgelemiş hatta geri planda kalmasına neden olmuştur. Onun, geleneksel kimliğinden çıkıp fonksiyonel kullanımından sıyrılarak çağdaş bir kimliğe kavuşması ve diğer sanat dallarıyla yakın ilişkiler içinde olması ise çok yakın tarihlere rastlamaktadır. Bu çalışma ile, seramiğin başka malzemelerle uyumlu kullanılması sağlanarak, geleneksel değer ve anlayışlardan sıyrılıp çağdaş bir kimliğe kavuşması ve statik form anlayışından çıkartılarak uygulamalara“hareketlilik”özelliğinin kazandırılması sağlanmış, böylece, sanat seramiğinin sınırlarının dar olmadığı vurgulanarak gelişen çağın olanaklarından yararlanabilen çağdaş malzemelerden biri olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ceramic which has arrived to our days from thousand years ago and which is adequate for our necessities is an important material. In our daily life, it is used as a common objet, a decoration goods and in architecture as a construction material. This functional purpose use, is shading its artistic purpose use and even is putting it to the back ground. Getting rid of this traditional identity and functional use and having a contemporary identity, in close connection with other branchs of art, is only realised in recent times. With this study, providing the use of ceramic in harmony with other materials, getting rid of its traditional concepts and values, giving it a contemporary identity, and getting rid of its static form concept, recognising it“dynamic”characteristics in practice, we are trying to point out that the boundaries of ceramic art are not limited and the ceramic is one of the contemporary profitable material taking into consideration all possibilities of the developing century. in