3-boyutlu öklidyen uzayda q-çatılı regle yüzeyler
Ruled surfaces with q-frame in 3-dimensional euclidean space
  1. Tez No: 637471
  2. Yazar: MÜNİRE KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk ve ikinci bölümde, tezimizde kullanacağımız temel tanım ve teoremlerden ayrıntılı olarak bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, E3 öklid uzayında q-çatılı regle yüzeylerin doğrultman vektörünün genel durumuna göre; açılabilir liği, birinci ve ikinci temel formları, Gauss ve ortalama eğrilikleri hesaplanmıştır. Ayrıca doğrultman vektörün üçüncü bileşeni x3 = 0 alınarak ¨ozel halde q-çatılı regle yüzeylerin dağılma parametresi, Gauss ve ortalama eğrilikleri hesaplanmıştır. Yüzeyin açılabilir olması için q-çatının k eğrilikleri ile özel haldeki doğrultman vektörün katsayıları arasında ki ilişki irdelenmiştir. Son bölümde ise tezden elde edilen sonuçlara ve çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four chapters. In the first and second chapter, the basic definitions and theorems used the thesis are mentioned in detail. In the third chapter, for general situation of directrix vector, ruled surfaces with q-frame; devolopebility, first and second fundamental forms, Gauss and mean curvatures are obtained, in Euclidian space the surfaces. Moreover, the component of directrix vector is taken as zero and distributive parameter Gauss and mean curvature of ruled surfaces with q-frame are calculated. For surface to be developable; the relation between the curvature of q-frame and the special case directrix vector is studied. The last chapter consists of results derived out of the thesis and various suggestions