Q-çatı vektörleri ile oluşan regle yüzeyler
The rulled surfaces generated by vectors with q-frame
  1. Tez No: 661233
  2. Yazar: SEDA OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ EKİCİ, DR. GÜL UĞUR KAYMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, tanjant vektör, k izdüşüm vektörü, quasi normal vektör ve quasi binormal vektörleri yardımıyla tanımlanan q-çatı kullanılarak Öklidyen 3 boyutlu uzayda q-çatı vektörleri ile oluşan regle yüzeylerini incelemektir. Regle yüzeyler bir doğrunun, bir eğri boyunca hareket etmesi ile meydana gelen yüzeylerdir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın giriş ve literatür araştırması bölümünde konunun tarihçesi ve gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmamızda kullandığımız temel olan bazı tanım ve teoremlere değinilmiş, q-çatısı üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve beşinci bölümde ise araştırma ile ilgili teoremler ispatlar ile birlikte verilmiştir. Bu tez çalışmasında, Öklid uzayında quasi vektör olarak adlandırılan q-çatı vektörleri tarafından oluşturulan regle yüzeyler hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci ve ikinci temel form katsayılarını hesaplayarak, q-çatı vektörlerinin oluşturduğu regle yüzeylerin Gauss ve ortalama eğrilikleri elde edilmiştir. Daha sonra bu yüzeyler için açılabilirlik, striksiyon noktası ve dağılma parametresi gibi bazı geometrik özellikler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the ruled surfaces generated by q-frame vectors defined by tangent, k projection vector, quasi normal and quasi binormal vectors in 3-dimensional Euclidean space. A ruled surface is the surface swept out by a straight line moving along a curve. In the introduction and literature review of this study which consists of five chapters, the knowledge is given regarding this subject. In the third chapter, some definitions and theorems that we use in our study are mentioned and the q-frame is emphasized. In the fourth and fifth chapters, the theorems related to the research with proofs are provided. In this study, the information about the ruled surfaces generated by q-frame vectors called quasi-vectors in Euclidean space is mentioned. By calculating the coefficients of the first and second fundamental forms, Gaussian and mean curvatures of the ruled surfaces generated by q-frame vectors are obtained. Afterwards, some geometric properties such as developability, striction point and distribution parameter of these surfaces are investigated.