D vitamini alım öyküsü olan ve olmayan ve sitoloji sonucu servikal intraepitelyal neoplazi saptanan, hHV pozitif(+) hastalarda D vitamininin sitoloji, HPV ve metabolik duruma etkisi
The effect of D vitamin on the cytology, HPV and metabolic patients with and without vitamin purchase history and determined cervical intraepitelial neoplasia and hpv (+) patients
- Tez No: 637515
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Forensic Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: İnsan papilloma virüsü (HPV) serviks kanseri için birincil nedendir. Daha önceki çalışmalarda D vitamininin HPV enfeksiyonu ve servikal intraepitelyal neoplazi regresyonuna katkısı gösterilmiştir. Ayrıca D vitamininin metabolik etkileri de kanıtlanmıştır. Çalışmamızdaki amaç ASCUS, LGSIL ve smear sonucu benign HPV pozitif sitoloji sonucu olan ve vitamin D eksiklği nedeni ile D vitamini alım öyküsü olan ve olmayan hastalarda HPV regresyonu, glikoz homeostazisi parametreleri, lipid konsantrasyonları, inflamasyonun biyobelirteçleri üzerine etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın başlangıcında hastalar yaş, ek hastalık mevcudiyeti, vücut kitle indeksi, ilk koitus yaşı, sigara kullanımı, parite, oral kontraseptif kullanımı, kronik immunsupresyon, yapılan operasyon durumuna göre karekteristik olarak sınıflandırıldı. D vitamini eksikliği nedeni ile D vitamini kullanımı olan hastalar sistemden saptanıp 6 ay süreyle 300.000 İU oral çözelti içeren D3 vitamini takviyesi alan hastalar belirlendi. 110 hasta çalışmanın başlangıcında değerlendirildi fakat 10 hastanın kontrol muayene sonucu sistemde mevcut olmamasından dolayı çalışmadan çıkarıldı.100 adet yüksek riskli hpv pozitif hastanın 50 tanesine D vitamini takviyesi alan ve 50 tanesi D vitamini takviyesi almayan olarak 2 gruba ayrıldı. D vitamini takviyesi alan ve almayan hastaların serum D vitamini konsantrasyonlarındaki değişim sistemden belirlendi. Çalışmada 29 adet hpv 16, 4 adet hpv 18, diğer yüksek riskli hpv pozitif olan hasta 67 adet mevcuttu. Smear sonucu olarak 4 adet LGSIL, 4 adet ASCUS ve 92 adet smear sonucu normal olan hasta belirlendi. Sonuçlar: Hastalar D vitamini eksikliği nedeni ile D vitamini kullanım öyküsü olmayan ve olan olarak 2 gruba ayrıldı. Her 2 grupta 50 hasta mevcuttu. D vitamini alım öyküsü olmayan grubun yaş ortalaması 40,2 ve D vitamini kullanım öyküsü olan grubun yaş ortalaması 40,9'du. Her 2 grubun ek hastalık oranları, sigara, oral kontraseptif kullanımı, operasyon durumu, vücut kitle indeksi, ilk koitus yaşı ortalaması açısından benzerdi. D vitamini kullanım öyküsü olmayan grupta parite oranı daha fazla saptandı. (p:0,016) Kronik immünsuprese olan hasta yoktu. Çalışmamızın bulgularına bakıldığında D vitamini kullanım öyküsü olan grupta HPV regresyonu anlamlı olmamıştır. (p:0,804) D vitaminin metabolik sonuçları ise D vitamini kullanım öyküsü olan grupta insülin (p:
Özet (Çeviri)
Objective: Human papilloma virus (HPV) is the primary cause of cervical cancer. In previous studies, the contribution of vitamin D to HPV infection and cervical intraepithelial neoplasia regression has been shown. Metabolic effects of vitamin D have also been demonstrated. The aim of our study was to evaluate the effects of HPV regression, glucose homeostasis parameters, lipid concentrations, and inflammation on biomarkers in patients with ASCUS, LGSIL and smear results of benign HPV positive cytology and with and without a history of vitamin D deficiency. Materials and Methods: At the beginning of the study, patients were classified according to age, presence of additional disease, body mass index, age of first coitus, smoking, parity, oral contraceptive use, chronic immunosuppression, and operation status. Patients with vitamin D use due to vitamin D deficiency were identified from the system and patients who received vitamin D3 supplement containing 300.000 İU oral solution for 6 months were identified. 110 patients were evaluated at the beginning of the study, but 10 patients were excluded from the study due to lack of control examination results. Fifty of the 100 high-risk hpv positive patients were divided into two groups as vitamin D supplementation and 50 without vitamin D supplementation. Changes in serum vitamin D concentrations of patients with and without vitamin D supplementation were determined from the system. The study included 29 HPV 16, 4 HPV 18, and 67 other high-risk HPV positive patients. Smears were in 4 LGSIL, 4 ASCUS and 92 smear normal results. Results: The patients were divided into two groups with and without a history of vitamin D use due to vitamin D deficiency. There were 50 patients in both groups. The mean age of the group without a history of vitamin D intake was 40.2 and the mean age of the group with a history of vitamin D use was 40.9. Disease rates, smoking, oral contraceptive use, operative status, body mass index, and mean age of first coitus were similar in both groups. The rate of parity was higher in the group without a history of vitamin D use. (p:0,016) No patients with chronic immunosuppression. HPV regression was not significant in the group with a history of vitamin D use. (p:0,804) The metabolic results of vitamin D significantly decreased insülin (p: