Upgrading of a specularite ore for industrial usage
Örnek bir spekülarit cevherinin endüstriyel kullanım için kalite özelliklerinini iyileştirilmesi
- Tez No: 637534
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Adana bölgesinden alınan sepkülarit cevherine, sallantılı masa, yaş manyetik ayırma, mikrodalga ısıtma sonrası yaş manyetik ayırma ve kavurma sonrası yaş manyetik ayırma, Falcon konsantratörü, ve ters anyonik ve katyonik flotasyon yöntemleri uygulanarak zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. X-Işını Kırınımı (XRD) analizleri sonucunda cevherin esas olarak spekülarit, goetit, hematit ve diğer bazı demir oksit mineralleri ile gang mineralleri olarak kuvars ve mika içerdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, XRF analizine göre, cevher %57,90 Fe içerir. Deneysel çalışmalar sonucunda bu cevherden endüstriyel kullanıma uygun konsantre üretmek (> 62 Fe) mümkün olmuştur. Optimum koşullar altında, sallantılı masa, ıslak manyetik ayırma, mikrodalga, kavurma, falcon konsantratör, ters anyonik ve katyonik flotasyon yöntemlerinden Fe tenörü (%) olarak %64,47, %68,90, %68,90, %69,10, %63,93, %63,04 ve %68,95 değerleri sırasıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the upgrading of a specularite ore from the Feke district in Adana, Turkey was investigated applying shaking table, wet magnetic separation, microwave heating followed by wet magnetic separation, roasting followed by wet magnetic separation, falcon concentrator, anionic and reverse cationic flotation methods. As a result of the X-Ray Diffraction (XRD) analyses, it was determined that the ore mainly contains specularite, goethite, hematite, and some other iron oxide minerals along with quartz and mica as gangue minerals. According to XRF analysis, the ore contains 57.90 % Fe. It was possible to produce concentrates (> 62 Fe) suitable for industrial usage by any methods above. Under the optimum conditions, for shaking table, wet magnetic, microwave heating, roasting, falcon concentrator, reverse anionic, and reverse cationic flotation methods, Fe grades (%) were 64.47%, 68.90%, 68.90%, 69.10%, 63.93%, 63.04%, and 68.95% respectively.