Çocuk istismarı medya haberlerinin annelerin kaygılarına ve önlem alma durumuna etkisi
The effect of child abuse media news on mothers' anxiety and the situation of taking precaution
  1. Tez No: 637548
  2. Yazar: MERAL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırma, çocuk istismarı medya haberlerinin annelerin kaygılarına ve önlem alma durumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte olan araştırmanın verileri, Ağrı il merkezinde bulunan Seyit Ali Onbaşı ve Kardelen Anaokullarından toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini rastgele seçilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 3-6 yaş çocuğu olan 243 anne oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Soru Formu”ve“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra, Bağımsız gruplarda t testi, Varyans, Pearson korelasyon, Mann Whitney, Kruskall Wallis ve Spearman Korelasyon Analizi, Cronbachα kat sayısı, Kurtosis ve Skewness kat sayıları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of child abuse media news on mothers' anxiety and the situation of taking precaution Aim: The research is done for the purpose of analyzing the effect of child abuse media news on mothers' anxiety and the situation of taking precaution. Material and Method: The data of the descriptive study is collected from Seyit Ali Onbaşı Pre-School and Kardelen Pre-School in the city center of Ağrı. The sample of the study is composed of 243 mothers accepting participating in the study and chosen randomly, having 3-6 ages children.“Question Form”and“State-Trait Anxiety Inventory”are used as a data collection tools. The data is analyzed with SPSS for Windows 22 packaged software. Independent Samples t-test, Variance, Pearson Correlation, Mann Whitney U, Kruskall Wallis and Spearman Correlation Analysis, Cronbachα Index, Kurtosis and Skewness Indexes as well as number, percentage, the mean with the minimum and maximum values and the standard deviation are used in the analysis of the data.