Uzun dönemde izlenen eksiklik sendromu olan ve olmayan şizofreni hastalarının beyinlerindeki yapısal değişikliklerin karşılaştırılması
Comparing the structural changes in the brains of schizophrenic patients with and without the deficit syndrome observed in the long-term period
  1. Tez No: 637575
  2. Yazar: GÜLSER KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAFFET GÖNÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ: Şizofreni toplumda %1 oranında görülen, önemli ölçüde işlevsellik kaybına neden olan bir hastalıktır. Hastalığın erken yaşlarda başlaması, kronik seyri, bu rahatsızlığı hastalar ve aileleri için engelleyici bir durum haline getirmektedir. Kronik maluliyet öncelikle negatif ve bilişsel belirtilerden kaynaklanırken; akut ataklar sanrı ve varsanılar gibi pozitif belirtilerin alevlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bozukluğun toplum ve aileler üzerindeki sosyal ve ekonomik etkileri belirgindir. Kapsamlı araştırmalara rağmen, hala tanısal kesinliği, netliği ve şizofreninin altta yatan patofizyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Heterojen bir hastalıkta homojen bir alt grubun ayrılabilmesi, o hastalıkla ilgili patofizyolojiyi daha iyi anlamamıza yardımcı olmakta, bu çalışmada da, DS ve NDS hastaların uzun dönem izleminde (5 yıl) beyinlerindeki yapısal değişikliklerin tespit edilmesi, eksiklik sendromu olan hastalarda gri madde değişikliklerinin eksiklik sendromu olmayan hastalardan daha fazla olup olmadığının ve klinik farklılıklarla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Çalışmaya, 5 sene önceki MRG araştırma protokolü ile yapılan çalışmada yapısal beyin MRG'ı çekilmiş olan 45 hastanın 39'u katılmayı kabul etmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul etmeyen hastaların 5'i bir önceki çalışmada eksiklik sendromu olan ve 1'i eksiklik sendromu olmayan grupta değerlendirilmiştir. Katılımcılara bilgilendirilmiş onam formu imzalatılmış, ayrıntılı psikiyatrik muayene yapıldıktan sonra DSM IV için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-I), Pozitif ve Negatif Belirtiler Ölçeği (PANSS), Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SANS), Eksiklik Sendromu için Tanı Ölçütleri (SDS), Kısa Negatif Belirtiler Ölçeği (BNSS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CDRS), Ektrapiramidal Belirtiler Değerlendirme Ölçeği (ESRS) uygulanmıştır. Sonrasında 3 Tesla MRG cihazı kullanılarak MR görüntüleri elde edilmiş ve 3D T1 ağırlıklı MP-RAGE sekanslarıyla elde edilen görüntüler ilgi alanı analizleri için kullanılmıştır. FreeSurfer (v6.0) yazılım paketi ile beyin alt bölümlerinin hacim ölçümleri yapılmıştır. BULGULAR: Yaş, cinsiyet, eğitim süreleri, çalışma durumu, medeni durum, hastalık süresi, ailesel hastalık yükü, mevcut antipsikotik dozları (klorpromazin cinsinden mg/gün), PANSS pozitif alt ölçeği, PANSS genel psikopatoloji ölçeği (bazal) , ESRS (bazal), CSRS açısından gruplar arasında farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Schizophrenia is a psychiatric disorder which is seen in 1% of the society and results in significant loss of functionality. That the disorder starts at an early age and the chronic course of it makes the illness very preventive for the patients and their families. While the chronic disability primarily results from negative and cognitive symptoms, acute attacks result from exacerbation of positive symptoms such as delusions and hallucinations. Social and economic effects of the disorder are evident on the society and the families. Despite the extensive studies, the diagnostic accuracy and certainty of the disorder and the underlying pathophysiology of it is yet to be fully known. Differentiating a homogeneous subgroup in a heterogeneous disorder can be helpful to understand the pathophysiology about that disorder better. This study aims to find out the structural changes in the brains of the patients who have and who do not have the deficit syndrome in their long term observation (5 years), and aims to evaluate if the grey matter changes in the patients who have the deficit syndrome is more than in the patients who do not have the deficit syndrome, and its relations to the clinical differences. METHOD: 39 of 45 patients who had structural brain MR imaging in the study conducted by the MR research protocol has accepted to take part in the study. 5 of the patients who have declined to participate in the study are considered in the group which has the deficit syndrome and 1 of them is considered in the group which does not have the deficit syndrome. Informed consent form has been signed and detailed psychiatric examination has been done to the volunteers who agree with the criteria and agree to participate in the study. In addition to psychiatric examination, Structured Clinical Interview for DSM IV (SCID-I), Positive and Negative Symptoms Scale (PANSS), Negative Symptoms Assessment Scale (SANS), The Schedule For The Deficit Syndrome (SDS), Brief Negative Symptoms Scale (BNSS), Calgary Depression Scale (CDRS), Extrapyramidal Symptoms Assessment Scale (ESRS) have been conducted. Subsequently MR images have been obtained by using 3 Tesla MR devices and images obtained with 3D T1 weighted MP-RAGE sequences have been used for region of interest analysis. Volumes of brain subsections have been measured with FreeSurfer software package RESULTS: There is no difference between the groupsin terms of age, gender, education, employment status, marital status, duration of the disorder, familial clustering, current antipsychotic doses (chlorpromazine equivalents, mg/d), PANSS positive subscale, PANSS general psychopathology subscale (basal), ESRS (basal), and Calgary Depression Scale.