Biyotinidaz eksikliği olan hastalarda kardiyak bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac findings in patients with biotinidase deficiency
  1. Tez No: 843776
  2. Yazar: GÜLÇE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİYE EMEL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Biyotin, suda eriyen bir vitamin olup karboksilaz enzimlerinin (piruvat karboksilaz, propionil-CoA karboksilaz, 3-metilkrotonil-CoA karboksilaz, asetil CoA karboksilaz) kofaktörüdür. Biyotinin vücutta tekrar kullanımını sağlayan ise biyotinidaz enzimidir. Biyotinidaz enzim eksikliği, yenidoğan tarama programı sayesinde erken dönemde tanı ve tedavi ile gelişebilecek semptomları önleyebildiğimiz doğumsal bir metabolik hastalıktır. Karboksilaz enzimlerinden biri olan propiyonil-CoA karboksilazın eksikliğinde oluşan propiyonik asidemi hastalarında tedaviye rağmen kardiyomiyopati ve aritmiler bildirilmektedir. Bu çalışmada hastanemiz Çocuk Metabolizma polikliniğinde biyotinidaz enzim eksikliği tanısı ile izlenen hastalarda biyotin tedavisine rağmen olası kardiyak sistem etkilenmelerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 2020-2023 yılları arasında yenidoğan taraması ve aile taraması ile tanı alan 69 biyotinidaz eksikliği olan vaka ve 69 kontrol grubu dahil edilmiştir. Biyotinidaz enzim aktivitesi < % 10 olan hastalar belirgin eksiklik, % 10-30 arası olan hastalar kısmi eksiklik olarak kabul edilmiştir. Belirgin biyotinidaz eksikliği olan 7 hasta, kısmi biyotinidaz eksikliği olan 54 hasta, biyotinidaz enzim aktivitesi % 30-40 arasında olup BTD geninde hastalık yapıcı mutasyonu olan 8 hasta (6 hastada homozigot, 2 hasta birleşik heterozigot mutasyon) çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalar tek bir Çocuk Kardiyoloji uzmanı tarafından fizik muayene, ekokardiyografi ve elektrokardiyografi ile değerlendirilmiş ve veriler kaydedilmiştir. Çalışmamızda; biyotinidaz enzim eksikliği olan vakaların elektrokardiyografi ve ekokardiyografi incelemelerinde solunumsal aritmi, deselerasyon zamanı (DT), P dalga dispersiyonu (Pd) değerlerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Biyotinidaz eksikliği hastalarında solunumsal aritmilerin artmasının, Pd değerinin istatistiksel olarak farklı olmasının, belirgin biyotinidaz eksikliği olan hastalarda kısmi ve sınırda olanlara göre PR aralığının daha uzun saptanmasının, atriyal artimiler açısından risk yarattığı sonucunu getirmiştir. Ayrıca hasta grubundaki DT ortanca değerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olması, hayatın ilerleyen zamanlarında diyastolik fonksiyonun bozulmasına sebep olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Biyotinidaz eksikliği olan hastaların, çocuk kardiyoloji uzmanları tarafından bu açıdan takip edilmesi ve değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biotin is water-soluble vitamin and carboxylase enzymes cofactor (pyruvate carboxylase, propionyl-CoA carboxylase, 3-methylcrotonyl-CoA carboxylase, acetyl CoA carboxylase). Biotinidase enzyme enables the biotin's reuse in body. Biotinidase enzyme deficiency is inherited metabolic disease and we can prevent symptoms that may develop with early diagnosis and treatment thanks to the newborn screening program. Despite treatment; cardiomyopathy, arrhythmias have been reported in propionic acidemia patients, that occurs due to the propionyl-CoA carboxylase deficiency, which is carboxylase enzymes. In this study, we aimed to investigate possible cardiac system effects despite biotin treatment in patients diagnosed with biotinidase enzyme deficiency in our hospital's pediatric metabolism clinic. 69 biotinidase deficiency cases and 69 control groups diagnosed through newborn and family screening between 2020- 2023 were included in our study. Patients with enzyme activity percentage