Annesi çalışan ve çalışmayan lise öğrencilerinin yalnızlık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
The Loneliness level of high school students whose mothers are working and not working, in relation to some variables
  1. Tez No: 63758
  2. Yazar: İLKNUR AKAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTER OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırmada annesi çalışan ve çalışmayan 15-18 yaş lise öğrencilerinin cinsiyet, yaş, ailenin aylık gelir düzeyi ve annenin eğitim duru mu değişkenlerine göre yalnızlık düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın kapsamına giren bireyler Ankara'da bulunan Cumhuriyet ve İncesu Lisesi'nde 1996-1997 Öğretim yılında öğrenim gören I. ve V. dönem toplam 436 lise öğrencisidir. Öğrencilerin yalnızlık düzeyleri“UÇLA Yalnızlık Ölçeği”(Yaparel 1984; Demir 1989) ile ölçülmüştür. Öğrencilerin özlük niteliklerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu kullanılmıştır. UÇLA Yalnızlık Ölçeğinden (Yaparel 1984; Demir 1989) elde edilen puanların aritmetik ortalamaları hesaplanmıştır. Gruplar arasında anlamlı düzeyde bir fark olup olmadığı saptamak amacıyla varyans analizi, fark çıktığı durumlarda farkın kaynağını bulmak için Tukey Çoklu Karşılaştırma Testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, annesi çalışan ve çalışmayan öğrencileri cinsiyetlerine, ailenin aylık gelir düzeylerine ve annenin eğitim durumuna göre karşılaştırıldıklarında annesi çalışan ile annesi çalışma yan öğrencilerin yalnızlık düzeyleri arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır.II Annesi çalışan ve çalışmayan öğrenciler yaşlarına göre karşılaştırıldıklarında yaş değişkenine göre annesi çalışan ile annesi çalışmayan öğrencilerin yalnızlık düzeyleri arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Bulguların değerlendirilmesinden elde edilen sonuçlara göre yorumlar yapılmış, ileride bu konu ile ilgili yapılabilecek araştırmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this research, levels of loneliness of high school students 15-18 years of age and whose mothers are working are analyzed in relation to sex, age, family income and education of mother. The sample of the research is comprised of 436 high school students attending to the first and the fifth terms in 1996-1997 school year of Cumhuriyet and İncesu high schools. The loneliness level of students is measured by UCLA Loneliness Scale (Yaparel 1984; Demir 1989). In order to define the personal qualifications of students, a personal questionnaire is used. The arithmetic means of the scores obtained from UCLA Loneliness Scale are calculated. To identify the significant differences among groups variance analysis, Tukey Test technique has been used. According to the results, no significant differences have been found between the high school students whose mothers are working and not working in relation to sex of the student monthly income of the family and education level of the mother. When students of working and nonworking mothers are compared in relation to their ages a significant difference has been found. According to the results some comments and suggestions to be used in future research have been made.