Açık apeks simülasyonu yapılan üst keser dişlerde total kök kanal dolumunda kullanılan üç farklı trikalsiyum silikat simanın kanaldan uzaklaştırılma etkinliğinin mikro bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the removal efficiency of tricalcium silicate cements used in total canal filling in open apex simulated upper incisors by micro-computed tomography
  1. Tez No: 752173
  2. Yazar: IŞIL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ERKMEN ALMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında üç farklı trikalsiyum silikat siman ile total dolumu yapılmış açık apeksli daimi maksiller santral dişlerden MTA Uzaklaştırma Kiti ve Bio-Retrievability solüsyonu ile materyalin kanallardan uzaklaştırılma etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. 24 adet tek köklü, çürüksüz maksiller santral daimi diş toplanmıştır. İmmatür diş simülasyonu gerçekleştirilip irrigasyonları yapılan dişler bir haftalık geçici kanal patı ile pansumanı yapıldıktan sonra dişler rastgele olarak üç gruba ayrılmış (n=8) ve her bir grup farklı materyal ile doldurulmuştur (ProRoot MTA, Biodentine, OrthoMTA). Giriş kaviteleri IRM ile kapatılan dişler 14 gün boyunca fosfat tamponlu salinde (PBS) bekletilerek materyalin sertleşmesi beklenmiştir. 14. günün sonunda kök kanallarının mikro bilgisayarlı tomografi ile taranması gerçekleştirilmiştir. Daha sonra tüm gruplardaki kök kanal dolguları MTA uzaklaştırma kiti ve Bio-Retrievability solüsyonu ile kanallardan uzaklaştırılmıştır. Uzaklaştırma süreleri kronometre ile ayrı ayrı ölçülmüştür ve dişler ikinci kez mikro-BT ile taranmıştır. Elde edilen görüntülerin analizleri yapılarak simanların uzaklaştırma etkinlikleri ve süreleri değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2013 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the removal efficiency of the material from the root canals by using the MTA Removal Kit and Bio-Retrievability solution from the immature permanent maxillary central teeth that were totally filled with three different tricalcium silicate cements. 24 single-rooted, caries-free maxillary central permanent teeth were collected. Immature teeth simulated and irrigated samples were dressed with temporary canal sealer for one week. The teeth were randomly divided into three groups (n=8) and each group was filled with different materials (ProRoot MTA, Biodentine, OrthoMTA). Access cavities were closed with IRM and kept in PBS for 14 days, waiting for the material to set. Then, the teeth were scanned with micro-computed tomography. Cements were removed from the root canals using the MTA removal kit and Bio-Retrievability solution The removal process times were measured separately with a stopwatch. Then the teeth were scanned again by micro-CT. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2013 programs were used for statistical analysis and calculations.