Eu+3 komplekslerinin değişik geometrilerde magnetik davranışlarının incelenmesi
Investigation magnetic behavior of Eu+3 complex in diffirent geometries
- Tez No: 637655
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada lantanitlerden Eu metali içeren beş farklı bileşiğin farklı geometrilerde manyetik davranışının ligand alan altında nasıl değiştiği incelenmiştir. Gaussian programı kullanılarak beş farklı Eu kompleksi yapısal olarak optimize edilmiştir. Komplekslerin geometrik yapısı, moleküler geometrisi, optimize edilmiş geometrik parametreleri, enerji farklılıkları, bağ uzunluğu ve bağ açısı DFT yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Komplekslerin spin-orbit coupling parametresi teorik olarak hesaplanmıştır. Manyetik duyarlılık analizi bu değer kullanılarak yapıldı. Çalışmalar süresince, Gaussian Programı yardımıyla Eu+3 kompleksinin farklı geometrilerdeki manyetik davranışının ligand alanı altında nasıl değişebileceğini açıkça belirttik. Bunu yaparken, farklı ligandlarda kaç farklı moleküler yapının davrandığını, çeşitli konfigürasyonlarda neler olduğunu ve atomların etkileşiminden kaynaklanan elektrik alanı ve elektrik dipol momenti gibi birçok fiziksel özelliği hesaplayabildik Uygun metallere bağlanan ligantlar ve geometrik parametreler seçilerek tasarlanan moleküllerle yapılan teorik çalışmalar günümüzde bilgisayar modelleme programlarının da etkin kullanılması ve istenilen sonuçların elde edilme zamanını azalttığı için daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Çalışmaların istenilen sonuçlara ulaşması için gözlemlenen manyetik etkileşmelerin altında yatan fiziksel nedenleri iyi anlamak ve farklı parametrelerden elde edilecek olan sonuçları iyi değerlendirmek gerekmektedir. Çünkü moleküler manyetizma konusunda yapılacak olan teorik çalışmalar ileride bu konu hakkında yapılacak olan deneysel çalışmalara kapı aralayacaktır“Eu+3 kompleksinin değişik geometrilerde magnetik davranışı”molekülerin manyetik davranış hesaplama yöntemlerini kullanarak teorik olarak incelememiz yapılacak olan birçok çalışmaya da öncül olabilecek bir nitelik arz ettiği için farklı bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, How magnetic behavior of five different compounds containing Eu metal from lanthanides in different geometries changed under the ligand field was investigated. Five different copmlexes was structurally optimized by using the Gaussian program. Geometric structure, molecular geometry, optimized geometric parameters, energy differences, bond length and bond angle of the complexes were calculated using the DFT method. The spin-orbit coupling parameter of the complexes was theoretically calculated. Magnetic susceptibility analysis was performed using this value. During the study, with the help of the Gaussian Program, we have clearly stated how the Eu+3 complex's magnetic behavior in different geometries can change under the ligand field. While doing this, we have been able to calculate how many different molecular structures behave in different ligands, what happens in various configurations, and many physical properties such as the electric field and electrical dipole moment that result from the interaction of atoms. Theoretical studies with molecules designed by selecting ligands and geometrical parameters that bind to the appropriate metals are nowadays being preferred due to the effective use of computer modeling programs and reducing the time to obtain the desired results. In order for the studies to reach the desired results, it is necessary to understand the physical causes underlying magnetic interactions and evaluate the results obtained from different parameters. Because theoretical studies on molecular magnetism will open the door to experimental studies on this subject and will also contribute to the interpretation and understanding of experimental data. In this context, our“theoretical analysis of the Eu+3 complex in different geometries”using the magnetic behavior calculation methods of the molecules has an extra importance since will be a pioneer in many future studies