Viyola öğretiminde geleneksel Türk Müziği ses sistemine ilişkin dizilerin kullanımı ve bu sistem kaynaklı çokseslilik yaklaşımları
The usage of the scales about the tone system of traditional Turkish Music in viola teaching and the polyphonic approaches about this system
- Tez No: 114692
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER TANRIVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki üniversitelerin Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Müzik Öğretmenliği Programında yürütülen viyola öğretiminde Türk müziği ses sistemine ilişkin dizilerin kullanımı ve bu sistem kaynaklı çokseslilik yaklaşımlarını irdeleyip değerlendirmeye yöneliktir. Araştırmada bir kısım veriler, Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Müzik Öğretmenliği Programındaki viyola ve çokseslilik alanıyla ilgili müzik kuramları öğretim elemanlarına uygulanan anketler yoluyla, bir kısım veriler ise; kaynak tarama yöntemiyle elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerden, viyola öğretiminde Türk müziği dizilerini tampere ses sistemine uyarlamak kaydıyla yararlanılabileceği ve bu yaklaşımın çalgı öğretimi üzerinde daha etkili olduğu izlenimi edinilmiştir. Diğer yandan viyola öğretiminde kullanılan Türk müziğine ilişkin diziler; viyola-piyano ve viyola-viyola ekseninde üçlü, dörtlü, karma/özgün armoni ve kontrapunkt yaklaşımlarına göre çoksesli hale getirilmeye çalışılmıştır. Böylece Türk müziğinde çokseslilik denemelerine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Ayrıca geleneksel müziklerimize ilişkin değişik problemler de göz önüne serilmeye ve buna paralel olarak da bazı çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 101.25.02 Anahtar Kelimeler : Viyola, Türk müziği, Çokseslilik. Sayfa Adedi : 403 Tez Yöneticisi : Prof. Ayfer TANRIVERDİ
Özet (Çeviri)
This research is about the usage of the scales about Traditional Turkish Music in viola teaching and the polyphonic/homophonic approaches about this system which is used in Turkish universities' Education Faculties Fine Arts Education Department The Program of Music Teacher. In this research, some of datas were gathered enquiries from teachers who teach viola and music theory in Education Faculties Fine Arts Education Department the Program of music Teaching, others were gathered with searching method. In conclusion, it has been seen that if Turkish music scales are adapted into the tampered system, it is beneficial for viola teaching and also it has been seen that it is more affective on teaching instrument. Also, the Traditional Turkish Music scales, which are used in viola teaching, were made polyphonic/homophonic for viola-piano and two violas in third, fourth and mixed/original harmonic system approach, so, in this survey in was aimed that to mate research about the studies of harmonizing Turkish and contribute to these studies. Also, it was tried to fix different problems of Traditional Turkish Music and made some suggestion about solving these problems. Science Code Key Words Number of pages Adviser 101.25.02 Viola, Turkish Music, polyphonic. 403 Prof. Ayfer TANRTVERDİ