Quantitative assessment of wrist rigidity in parkinson's disease by using built-in sensors of a smartphone
Parkinson hastalığındaki bilek sertliğinin bir akıllı telefonun bütünleşik sensörlerinin kullanılarak sayısal olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 637683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN SAMUR, PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Nöroloji, Mechanical Engineering, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Parkinson hastalığının motor semptomlarından birisi olan rijidite, bir uzvun tüm hareket aralığı boyunca görülen artmış kas tonusu olarak tanımlanmaktadır. Rijiditenin klinik olarak derecelendirilmesi, değerlendiren kişinin tecrübesine bağlı olduğu için oldukça özneldir. Bu çalışmada, bilek rijiditesi bir akıllı telefonun ivmeölçer, jiroskop ve kapasitif dokunma ekranından elde edilen veriler kullanılarak sayısal olarak değerlendirilmiştir. Genel olarak günümüz telefonlarında bütünleşik bir kuvvet sensörü olmadığı için, telefonun ekranında kuvvet sensörü olarak kullanılmak üzere bir aparat geliştirilmiştir. Aparatın telefon ekranında etkileşime girdiği piksel sayısını, kuvvet bilgisine dönüştürmek için bir kalibrasyon işlemi yapılmıştır. Daha sonra bir akıllı telefon ile rijidite ölçümü için bir dizi deneyler yaplmıştır. Yapılan klinik deneylere toplamda 11 sağlıklı, 10 Parkinson hastası katılmıştır. Rijidite ölçümleri deneye katılan bireylerin sağ el bileğinde yapılmıştır. Hastaların rijidite değerleri Birleşik Parkinson Hastalığı Değerleme Ölçeği 'ne (BPHDÖ) göre deneylerden önce nörologlar tarafından değerlendirilmiştir. Deneyler hastanın Froment manevrası yaptığı ve yapmadığı durumlar için tekrarlanmıştır. Ek olarak, deneysel metot ve prosedür hastanın ilaç sonrası rijiditesindeki değişimi görmek için genişletilmiştir. Elde edilen sonuçlar metodun hastaların rijidite derecesinin değerlendirilmesinde %95 güven aralığı ile kullanılabileceğini göstermiştir. Froment manevrasının yapıldığı ve hastaların Parkinson karşıtı ilaçları kullanmadıkları deneylerde bulunan rijidite değerleri daha yüksek bulunmuştur. Sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda, önerilen metot klinik olarak rijiditenin değerlendirilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Rigidity is one of the motor symptoms of Parkinson's Disease (PD) which is described as an increased muscle tone that occurs throughout the entire range of motion of a limb. Clinical assessment of rigidity is highly subjective; it depends on the experience of the examiner. In this thesis, wrist rigidity is evaluated numerically by using data obtained from the accelerometer, gyroscope and capacitive touch screen of a smartphone. Due to lack of a built-in force sensor, a novel gadget has been developed to be used as a force sensor on the phone screen. The gadget is calibrated to convert the number of pixels to force values. Subsequently, a set of experiments were performed to measure rigidity with the phone. Totally, 11 healthy and 10 PD patients participated in the clinical experiments. Rigidity measurements were performed on the right wrist of the subjects, and scores were assessed according to the Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) obtained by neurologists before the clinical trials. Experiments were conducted with and without a contralateral hand movement (Froment's Maneuver). In addition, the experiments were conducted in“on”and“off”conditions.“On”condition refers the improvement of symptoms by the administration of anti-parkinsonian medications,“off”condition refers the aggravation of symptoms due to withdrawal of medications. The results have shown that the method can assess the severity of wrist rigidity according to the UPDRS rigidity scale in a confidence interval of 95%. The rigidity scores of the patients in the“off”condition were found higher than the ``on" condition. In addition, performing a contralateral hand maneuver aggravated the rigidity. Considering the results, the method can be adopted clinically to assess rigidity.