Akuaponik ve hidroponik sistemlerde yetiştirilen Salvia officinalis L. (adaçayı) bitkisinde bazı fizyolojik çalışmalar
Some physiological studies on Salvia officinalis L. (sage) grown in aquaponic and hydroponic systems
- Tez No: 791443
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada hem dünyada hem de ülkemizde kullanımı her geçen gün artan iki farklı akuakültür sistemi olan akuaponik ve hidroponik sistemlerde yetiştirilen tıbbi ve aromatik bir bitki olan adaçayı bitkisinin (Salvia officinalis L. (1753)) cevapları incelenmiştir. Farklı yetiştirme ortamlarında yetiştirilen bitkilerin karşılaştırılabilmesi için kontrol grubu olarak arazi toprağı bulunan saksılara ekilen bitkiler kullanılmıştır. Akuaponik sistemde balık türü olarak Carassius auratus (Linneus, 1758), hidroponik sistemde ise Hoagland çözeltisi kullanılmıştır. Çalışma boyunca akuaponik ve hidroponik sistemlerde bulunan balık, bakteri ve bitki besleme tanklarının pH, EC, sıcaklık ve çözünmüş oksijen değerleri periyodik olarak ölçülmüştür. Çalışma süresinde periyodik olarak bitkilerin bitkisel indeks analizleri ve SPAD değerleri ölçülmüş, çalışma sonunda ise morfolojik analizleri ile klorofil a, klorofil b ve total klorofil ölçümleri yapılmıştır. Tüm bu veriler istatistik programlarında işlenerek analiz edilmiştir. Yapılan tüm analizler ve ortaya çıkan sonuçlar ele alındığında akuaponik sistemde yetiştirilen adaçaylarının birçok morfolojik ve indeks analizinde diğer bitki yetiştirme ortamlarından daha olumlu sonuçlar verdiği görülmüş olsa da özellikle klorofil ve buna bağlı analizlerde son derece akuaponik sistemin son derece yetersiz kaldığı görülmüştür. Hidroponik sistemde yetiştirilen bitkilerin ise diğer sistemlerin uzağında kaldığı ve adaçayı yetiştiriciliği için optimum koşulları sağlayamadığı görülmektedir. Akuaponik, hidroponik ve geleneksel tarım sistemlerde yetiştirilen Salvia officinalis L. bitkisinden karşılaştırılmasından elde edilen sonuçların, gelecekte benzer çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the responses of a medicinal and aromatic plant, sage (Salvia officinalis L. (1753)), grown in two different aquaculture systems, aquaponic and hydroponic, which are increasingly used in both the world and our country, were examined. To compare the plants grown in different cultivation environments, plants grown in pots with field soil were used as the control group. Carassius auratus (Linneus, 1758) was used as a fish species in the aquaponic system and Hoagland solution was used in the hydroponic system. During the study, the pH, EC, temperature and dissolved oxygen values of the fish, bacteria and plant feeding tanks in the aquaponic and hydroponic systems were measured periodically. During the study, the plant indices were measured periodically and the SPAD values were measured at the end of the study. Morphological analyses and chlorophyll a, chlorophyll b and total chlorophyll measurements were also made. All of this data was processed and analyzed using statistical software. When all the analyses conducted and the results obtained are considered, it has been observed that the rosemary grown in the aquaponic system provides more positive results in many morphological and index analyses compared to other plant growing environments, but it has been seen that the aquaponic system is highly inadequate, especially in terms of chlorophyll and related analyses. Plants grown in hydroponic systems, on the other hand, fall far behind other systems and cannot provide optimum conditions for sage cultivation. The results obtained from the comparison of Salvia officinalis L. plants grown in aquaponic, hydroponic, and traditional agricultural systems are thought to shed light on future similar studies.