Improvement of solid spreader blade design using DEM applications
DEM uygulamaları ile katı gübre dağıtım römorku bıçak tasarımının iyileştirilmesi
- Tez No: 637760
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Klasik bıçak tasarımlarının daha çok makine arkasında gübre serpmeye uygundur. Bu sebeple gübreleme işlemini tamamlamak için gereken zaman ve yakıt sarfiyatı fazladır. Homojen ve geniş alanda dağılım sağlandığında hem zaman hem de yakıt tasarrufu sağlanmış olacaktır. Bunların yanında gübreleme verimi de artacaktır. Bu çalışmada, tarım arazilerini gübreleme için kullanılan katı gübre dağıtım römorklarının serpme genişliğini artırmak ve homojen bir dağılım elde etmek için bıçak tasarımının iyileştirme çalışmaları sunulmuştur. Bu yeni tasarım hem bilgisayar ortamında hem de sahada test edilmiştir. Bıçak tamburları eğilerek gübrenin daha uzağa atılması sağlanmış ve bıçak yüzeylerini artırarak birim zamanda atılan gübre miktarı artırılmıştır. Dağılımı izlemek için araziye toplama kutuları yerleştirilmiştir. Traktöre bağlı makine üç farklı ilerleme hızında çalıştırılarak (4, 5 ve 6 km/h) belirlenen rotada kutuların üzerinden geçirilmiş ve kutularda biriken gübre miktarı gözlemlenmiştir. Denemelerde sepere edilmiş katı gübre (%65 nem) ve kompost (%50 nem) olmak üzere iki farklı karakteristikte gübre kullanılmıştır. Bu malzemelerin hacim ağırlıkları ise sırasıyla 720 kg/m³ ve 600 kg/m³ olarak ölçülmüştür. Dağıtım tamamlandıktan sonra her bir kapta toplanan gübre tartılmış ve varyasyon katsayısı hesaplanmıştır. Efektif serpme genişliği, testin yapıldığı tüm traktör hızlarında 13 metre olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the conventional blade designs are more suitable for spreading manure behind the machine, the time and fuel consumption required to complete the fertilization process is high. When homogenous and wide area distribution is achieved, both time and fuel will be saved. In this study, improvement studies of the blade design are presented to increase the spread width of solid fertilizer distribution trailers used for fertilizing agricultural lands and to obtain a homogeneous distribution in land. This new design has been tested both in the field and in the computer environment. The blade drums were bent and the fertilizer was thrown further, and the amount of fertilizer thrown in unit time was increased by increasing the blade surfaces. Collection boxes were used to monitor the distribution in the land. The machine driven by a tractor was operated at three different feed speeds (4 km / h, 5 km / h and 6 km / h), passed over the boxes in the determined route and the amount of fertilizer accumulated in the boxes was observed. In the trials, two different fertilizers were used, which are separated solid manure (65% moisture) and compost (50% humidity). The volume weights of these materials were measured as 720 kg / m³ and 600 kg / m³, respectively. After the distribution is completed, the fertilizer collected in each container is weighed and the coefficient of variation is calculated.