Designing and construction of single motor multicopter
Tek motorlu multikopter tasarımı ve imalatı
- Tez No: 637761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÖV, DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, basit yapıları ve çeşitli uygulama alanlarıyla insansız hava araçları arasında kullanımı hızla yükselen multikopterler için, güç tüketimlerini azaltmak ve manevra kabiliyetlerini arttırmak adına yeni bir dizayn geliştirilmiştir. Güç tüketimini azaltmak için pervane takımları tek bir fırçasız DC motorla sürülecek şekilde tasarlanmış, manevra zarfının geliştirilmesi ve yön tayini için değişken hatve mekanizması kullanılmıştır. Dörtlü konfigurasyonda üretilecek multikopter için mekanik karmaşıklığı minimumda tutacak bir tahrik mekanizması tasarlanmış, dayanım analizleri yapılmıştır. Seçilen ince dairesel yay profilli pervanenin aerodinamik özellikleri, benzer Goe417a profili kullanılarak hesaplamalı akışkanlar dinamiği çözücüsüyle elde edilip, Pala Elemanı Momentum Teorisi ile bu özellikler doğrultusunda beklenen itki ve güç hesaplamaları yapılmıştır. Nihai olarak değişken hatveli ve tek motorlu bir multikopter tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an innovative design was presented with the aim of reduced power consumption and increased maneuver capability for the multicopters, which have a rapidly growing utilization among other UAV applications with their mechanical simplicity and various areas of usage. Propeller rotor sets were designed in such a manner that the driving of these sets can be achieved with a single brushless DC motor for a decreased power consumption, and a variable-pitch changing mechanism was used for an improved maneuver envelope along with the directional changes. A drive mechanism in capable of preserving the mechanical simplicity of the conventional multicopters was designed and strength analysis were applied for the multicopter which was aimed to be constructed in quadrotor configuration. Aerodynamic properties of the selected propeller with thin circular arc airfoil were calculated via a CFD solver with the similar Goe417a profile and expected thrust and power values were obtained with the aid of Blade Element and Momentum Theory. Finally, a variable pitch single motor quadrotor was developed.