Bir yükseköğretim kurumunda algılanan liderlik stilleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
Relation between leadership styles and organizational commitment in a higher education institution
  1. Tez No: 637776
  2. Yazar: HASAN SEVİNÇTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KIRANLI GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı, yöneticilerin uyguladıkları liderlik stilleri ile öğretim elemanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanmasıdır.Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini, Milli Savunma Üniversitesi Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu'nda çalışan 369 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Elde edilen verilere, SPSS 24 istatistik programı kullanılarak betimsel istatistikler, normal dağılım, güvenirlik testi, t-test, tek yönlü varyans analizi, korelasyon, çoklu regresyon ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel bağlılık ile otokratik liderlik arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki görülmektedir. Ayrıca, örgütsel bağlılık ile etkileşimci liderlik arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki varken serbest bırakıcı liderlik ile arasında negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılık ile demokratik liderlik ve dönüşümcü liderlik arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.Araştırma sonucuna göre, yöneticilerin kullandıkları liderlik stilleri ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Araştırmada örgütsel bağlılığı en fazla etkileyen liderlik stilinin otokratik liderlik olduğu sonucuna ulaşılmış olup bu sonuç deniz ve denizcilik faaliyetlerinde görev yapan bireylere yönelik araştırmalarla da uyuşmaktadır. Ayrıca araştırma sonucuna göre, öğretim elemanlarının algılanan liderlik stillerinin örgütsel bağlılığı toplam %31 oranında yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum öğretim elemanlarının bağlılıklarını yalnızca liderlik stili değil askeri okul eğitimi, denizcilik ve deniz sevgisi, aidiyet duygusu gibi farklı yordayıcı unsurların incelenmesi gerektiğini göstermiştir. Yöneticilere bu farklı yordayıcılara yönelik eğitim planlaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to find out whether there is a relation between leadership styles and organizational commitment in a Higher Education Institution.The research is carried out by scanning model within the scope of quantitative research methods. The sample of this research consists of 369 instructors work at the National Defense University Naval Petty Officer Vocational School. SPSS 24 statistics program was used for these data's descriptive statistics, normal distribution, reliability analyis, t-test, ANOVA, correlation, multuiple regression and hierarchical regression analyses.The findings showed that there is a significantly moderate relation between organizational commitment and autocratic leadership. Also, there is a significantly low relation between organizational commitment and interactive leadership, whereas there is an negative low relation between organizational commitment and laissez-faire leadership. There was no statistically significant relationship between organizational commitment and democratic leadership and transformational leadership.According to the result of the research, there is a positive and meaningful correlation between leadership styles and organizational commitment. It is also found that organizational commitment is mostly affected by autocratic leadership. Also, perceived leadership styles predict the organizational commitment level by the rate of %31. This finding shows that different predictives should be investigated such as military training, seamanship, sea passion and sense of belonging besides leadership styles. It is suggested that education of these different predictives to the administrators should be planned.