Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar romanının söz dizimi
Syntax in Oğuz Atay's novel 'Tehlikeli Oyunlar'
- Tez No: 637777
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN SUZİ TOKATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Oğuz Atay'ın“Tehlikeli Oyunlar”romanı, sentaks (söz dizimi) bakımından değerlendirilmiştir. Bu tezin ana hedefi“Tehlikeli Oyunlar”romanından yola çıkarak Türkçe söz diziminde kelime gruplarının ve cümle ögelerinin özelliklerini açıklamaktır. Romandaki örnekler ve farklı kaynaklar değerlendirilerek sınıflama yapılmıştır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, yazar ve eseriyle ilgili bilgi verilmiştir. Eserin birinci bölümünde Türkçenin sentaksıyla ilgili yazılmış eserler, tezler ve makalelerden yola çıkılarak kelime grupları ve bunların yapısıyla ilgili durumlar belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise cümle ve ögeleriyle ilgili açıklamalar metinden seçilen örneklerle gösterilmiştir. Üçüncü bölümde cümle çeşitleri genel özellikleriyle tanıtılmış, metinden örneklendirilmiştir. Dördüncü bölümde metnin çeşitli yerlerinden seçilmiş otuz cümle tahlil çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Oğuz Atay's novel“ Tehlikeli oyunlar”is reviewed from the point of syntax. The main purpose of this work is to shed light on the word groups and the sentence units features by working on the novel nom ed“Tehlikeli Oyunlar”the classification is made by reviewing the examples in the novel and diffenent resources. The work is made up of four chapters. In the introduction is given about the novel and the novelist. In the first chapter of the work, word groups and the structure of these word groups are exemplifed based on the creations which are written about Turkisch syntax such as dissersations and articles. In the scond chapter df the work,detections about sentences and sentence units are shown again, by the examwles found in the novel. In the thrid chapter, sentence types are iden tified by its general features one by one exemplified from this novel. In the fourth chapter, thirty sentences chosen from novels several chapters are analyzed. And finally, the resources which are used in this work of our. are given.