Hafta mecmuası - İnceleme, fihrist, çeviri yazı
Hafta periodical - Research, index, transliteration
  1. Tez No: 637779
  2. Yazar: FERAH KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Süreli yayıncılığın altın çağı olarak nitelendirilen XIX. yüzyıla damgasını vuran gazete ve dergilerin çoğu, Türk edebiyatının kült isimleri tarafından neşredilmiştir. Bu durum matbuat ile edebiyat arasında sıkı bir ilişki meydana getirmiştir. Tarihsel vetireyi şekillendiren ve kolektif belleğe kaynaklık eden gazete ve dergiler, içerdikleri edebi malzemeler dolayısıyla edebiyat araştırmacıları için büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada 1881 yılında Şemsettin Sami tarafından İstanbul'da neşredilen Hafta mecmuası incelenmiştir. Derginin bütün olarak incelendiği çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dönemin siyasi ve kültürel atmosferinden, başlangıcından Hafta mecmuasına kadar Osmanlı matbuatındaki belli başlı süreli yayınlardan, Şemsettin Sami'nin yayıncılığı ve Hafta mecmuasından söz edilmiştir. İkinci bölümde mecmuadaki metinler tasnif edilerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde mecmuanın kronolojik, alfabetik ve sınıflandırılmış fihristleri yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise 1'den 20'ye kadar bütün sayıları yeni harflere aktarılan Hafta mecmuasının çeviri yazısı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Most of the newspapers and magazines that put their mark on the nineteenth century that is considered as the golden age of periodical publication, were published by the leading figures of Turkish literature. This situation brought a close relationship between print and the literature. The newspapers and magazines shaping the historical accumulation and being the source of collective memory, are significant for literature researchers thanks to the literary content in them. In this study, the periodical Hafta WEEK published in Istanbul during 1881 by Şemseddin Sami was explored. The study covering the whole survey of the periodical, contains four parts. In the first part, the political atmosphere of the period, the preliminary periodicals of Ottoman print history and Şemsettin Sami's publication venture in general and Hafta periodical in particular are explained. In the second section, the texts which are in the periodicals are studied by classification of the contents. In the third section, the choronogical, alphabetical and classified indexes of the periodical is presented. In the fourth section the whole text transliteration of the Hafta periodical takes place.