Koza'dan Ahlat Ağacı'na Nuri Bilge Ceylan sinemasının dilsel dönüşümü
The linguistic transformation in the cinema of Nuri Bilge Ceylan from 'The Cacoon' to 'The Wild Pear Tree'
  1. Tez No: 637780
  2. Yazar: SEDA TANUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK MEDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yapılan çalışmada, Türk Sinemasında önemli bir yere sahip olan Nuri Bilge Ceylan sinemasının dilsel dönüşümünü ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında, anlamlı bir bütüne ulaşmak ve yöntemin daha iyi sonuçlar elde etmesi amacıyla sinemada anlatı kavramı ekseninde çağdaş anlatı sineması ele alınmıştır. İkinci bölümde; auteur kuram ve auteur kuramın Türk sinemasındaki uzantısına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise araştırma soruları ışığında yönetmenin tüm filmografisi ele alınarak incelenmiştir. Filmlerindeki dilsel dönüşümü anlamak amacıyla yönetmen filmografisi kuramsal çerçeve ve auteur eleştiri kapsamında incelenmiştir. Ceylan sinemasına ait Koza, Kasaba, Mayıs Sıkıntısı, Uzak, İklimler, Üç Maymun, Bir Zamanlar Anadolu'da, Kış Uykusu, Ahlat Ağacı olmak üzere dokuz film, sinematografik ve sözdizimsel olarak varsayımlar ekseninde çözümlenmiştir. Sonuç olarak, Ceylan sinemasının, anlatı oluşturma bağlamında çağdaş ve klasik sinemanın kodları kullandığı, auteur yönetmenin özelliklerini sergilediği, sabit ve sessiz imajlardan giderek konuşan imajlara kaydığı, ilk dönemlerinde fotografik gerçeklik ve görsel öykülemecilik üzerinden kurulan anlatım yolunun bu yapıdan giderek uzaklaştığı, minimal anlatımın geri planda bırakılarak söylemlerin ön plana çıktığı bir anlatı dilinin oluşum gösterdiği, film üretiminin ilerleyen yıllarında sinema dili, var olan toplumsal yapıyı ele alırken zamanla ekonomik ve siyasi yapıyı eleştiren bir sinema diline dönüştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the linguistic transformation of Nuri Bilge Ceylan cinema, which has an important place in Turkish Cinema. In the first part of the study, in order to reach a meaningful whole and to obtain better results, contemporary narrative cinema has been handled in the context of the concept of narration in cinema. In the second part; auteur theory and the extension of auteur theory in Turkish cinema is covered. In the third and last part of the study, all filmography of the director has been examined in the light of research questions. In order to understand the linguistic transformation in his films, director filmography has been examined within the scope of the theoretical framework and auteur criticism. Nine films including Cocoon, The Small Town, Clouds Of May, Distant, Climates, Three Monkeys, Once Upon A Time In Anatolia, Winter Sleep, and The Wild Pear Tree were analyzed on the axis of assumptions, cinematographically and syntactically. As a result, Ceylan cinema uses the codes of contemporary and classical cinema in the context of creating narratives, exhibits the features of the auteur director, shifts from fixed and silent images to the talking images, and in the early stages, the narrative path based on photographic reality and visual narrativeism has moved away from this structure, leaving minimal narration in the background. It was also determined that a prominent narrative language emerged, and in the later years of his film production, the language of cinema turned into a cinema language that criticized the economic and political structure over time while dealing with the existing social structure.