1925 tarihli çocuk dergisi 'Mektepliler Âlemi' (İnceleme-metin-dizinler-tıpkıbasım)
'Mektepliler Âlemi' childrens magazine in 1925 (Review, text, indexes, facsimile)
- Tez No: 784544
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA DUMANLI KADIZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Ülkemizde ve dünyada uzun uğraşlar sonucu gelişmiş bir alan olan çocuk edebiyatı, küçük yaştaki bireylere hitap eden yazılı ve sözlü ürünleri kapsar. Bu ürünler çocukların gelişim alanlarını bütüncül şekilde destekleyerek onlarda merak duygusu uyandıran birtakım yayınlardır. Çocuk edebiyatının yapı taşlarından sayılabilecek çocuk dergi ve gazeteleri de bu yayınlardan biridir. Süreli yayınlardan olan dergi ve gazeteler, yayın politikaları doğrultusunda haftalık, on beş günlük ya da aylık aralıklarla okuyucularıyla buluşan ve içerisinde çok sayıda ürün barındırması yönüyle zengin çocuk kaynaklarıdır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, Cumhuriyet'ten sonra yayımlanan süreli çocuk yayınlarından Mektepliler Âlemi adlı çocuk dergisini günümüz Türkçesine aktararak, dergide yer alan çocuk edebiyatı metinlerini incelemek ve bir dizin çalışması gerçekleştirmektir. Yayın hayatına 24 Şubat 1925 tarihinde başlayan Mektepliler Âlemi'nin mevcut son sayısı 7 Nisan 1925'tir. Toplamda 6 sayısı bulunan derginin son sayısında yeni bir nüsha daha geleceğine dair bilgi verilse de yapılan incelemeler sonucunda yeni bir sayı tespit edilememiştir. Mektepliler Âlemi kısa süreli yayın hayatı boyunca on altışar sayfalık nüshalarına zengin ve bilgilendirici içerikler sığdırmaya çalışmış ve okuyuculardan da Mektepliler Âlemi'ne dair geri dönütlerde bulunmasını istemiştir. Derginin sorumlu müdürü Hüsnü Osman Bey ve sahibi Muallim İlyas Bahri'dir. Kendini ''Haftalık terbiyevî, edebî, mizacî çocuk mecmuası'' olarak tanıtan derginin, öğretmenler tarafından çıkarıldığı belirtilmiştir. Dergide tespit edilen sütunlarsa: Büyüklerimiz, Monolog, Karikatür, Ahlakî Hikâye, Her Hafta Faydalı (Fâideli) Bir Ders, Çocuk Edebiyatı-Çocuklarımız İçin, Hikâye, Her Hafta Bir Nasihat, Şundan Bundan, Dünya Havadisleri-Akıllara Hayret Veren Dünya Haberleri, Bilmece, Cevaplarımız, Anket ve Küçüklere Mahsus Temsil'dir. Dergi, çocuk edebiyatı ürünleri açısından da zengin olup içerisinde, bilmece, hikâye, şiir, masal, fabl, biyografi, makale, deneme, karikatür, haber metni, fıkra ve piyes gibi türler barındırmaktadır. Dergide en fazla tespit edilen metin türleriyse bilmece, hikâye ve şiir olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
Children's literature, which is a field developed as a result of long efforts in our country and in the world, includes written and oral products that appeal to young individuals. These products are publications that support children's developmental areas in a holistic way and arouse a sense of curiosity in them. Children's magazines and newspapers, which can be considered among the building blocks of children's literature, are one of these publications. Magazines and newspapers, which are periodicals, are rich children's resources in the sense that they meet with their readers at weekly, fifteen-day or monthly intervals in line with their publication policies and contain many products. In this study, qualitative research method and content analysis technique were used. Therefore, the aim of this study is to transfer the children's periodical“Mektepliler Alemi”, one of the children's periodicals published after the Republic of Turkey, into contemporary Turkish, to analyse the children's literature texts in the magazine and to carry out an index study. The last available issue of“Mektepliler Âlemi”, which started its publication life on 24 February 1925, is dated 7 April 1925. Although the last issue of the magazine, which had a total of 6 issues, gave information that a new issue would be published, no new issue could be found as a result of the examinations. During its short publication life,“Mektepliler Âlemi”endeavoured to pack rich and informative content into its sixteen pages, and readers were asked to provide feedback on“Mektepliler Âlemi”. The magazine was edited by Hüsnü Osman Bey and owned by Muallim İlyas Bahri. Introducing itself as a“Weekly educational, literary, temperamental children's magazine”, it was stated that the magazine was published by teachers.The columns identified in the magazine are; Our Elders, Monologue, Cartoon, Moral Story, A Useful Lesson Every Week, Children's Literature-For Our Children, Story, An Advice Every Week, This and That, World News-World News that astonishes the minds, Riddles, Our Answers, Survey and Representation For Only Children.The magazine is also rich in children's literature products and contains genres such as riddles, complaints, poems, fairy tales, fables, biographies, articles, essays, cartoons, news texts, jokes and plays. The most frequently identified text types in the magazine are riddles, complaints and poems.