Taşımalı ilköğretim uygulamasında sayısal gelişmeler, güçlükler ve çözüm önerileri
Statistical developments, difficulties, and proposals on solutions in the primary education with bussing system implementation
- Tez No: 63778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Ülkemizde, nüfusun az ve dağınık olduğu yerleşim birimlerinde sekiz yıllık mecburi eğitime geçiş, eğitimde kalitenin artırılması ve birleştirilmiş sınıflar programı uygulanan küçük yerleşim birimlerindeki çocukların merkezi durumdaki ilköğretim kurumlarına taşınmaları suretiyle 1990-1991 öğretim yılından itibarin başlatılan Taşımalı İlköğretim Uygulamasındaki sayısal gelişmeler, güçlükler ve çözüm önerilerinin tespiti amacıyla bu tez çalışması yapılmıştır. -t- Bu çalışmada, Türkiye'de 1990-1995 yıllarında Taşımalı İlköğretim Uygulamasına kaç il, ilçe, merkez okul, taşınan okul ile kaç öğrencinin dahil edildiği tablolar halinde verilmiştir. Ayrıca, çalışmada bu konuda yaşanan güçlükler ile bu güçlüklere karşı ne gibi çözüm önerileri sunulduğu, okul kapatmanın köy açısından doğurgularının neler olduğu Çankırı ilindeki Taşımalı İlköğretim Uygulaması Komisyonu Üyeleri, Okul Yöneticileri, öğretmenler, Veliler ve Muhtarlara uygulanan anketler yoluyla elde edilmiştir. Çankırı ili Merkez, İlgaz ve Çerkeş ilçelerinde yapılan araştırmaya 20 Taşımalı İlköğretim Uygulaması Komisyon Üyesi, 12 Okul Yöneticisi, 65 Öğretmen, 61 Öğrenci Velisi ve 15 Köy Muhtarı katılmışlardır. İstatistiki veriler ve anket sonuçlarından elde ediler bilgilere göre, 1990-1991 öğretim yılında 9 il'de başlatılan Taşımalı İlköğretim Uygulaması her yılda artırılarak yaygınlaştırılmış, 1995-1996 öğretim yılında 63 il'e çıkarılmıştır. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığınca, bu konuda tutulan istatistiki bilgiler ilk iki üç için kız-erkek ayranı, dördüncü yıl toplam öğrenci, 5-6. yıllarda ise İlköğretim I. Kademe ve EL Kademe olarak tutulmuştur. Bununla birlikte, Taşımalı İlköğretim Uygulamasına 1990-1991 öğretim yılı 3289 öğrenci ile başlanılmış, 1995-1996 öğretim yılında ise öğrenci sayısı 96279'ya çıkarılmıştır. Anket sonuçlarına göre ise de; anket uygulayan deneklerin çoğunluğu Taşımalı İlköğretim Uygulamasından memnun olduklarım, bu uygulama ile öğrenme başarılarında artış olduğunu, sosyal ve kültürel yönden gelişme olduğunu ve öğrencilerin İlköğretim n. Kademe okuma imkanına kavuştuğu görüşü ağırlık kazanmıştır. Bunlarda birlikte, bu uygulama sebebiyle; merkez okulların fiziki kapasitelerinin yetersiz olduğu, öğretmen ve personel ihtiyaçları doğduğu, öğrencilerin öğle yemeğiIll problemleri oluştuğu, taşıyıcı firma veya sürücülerin eğitimsiz oldukları ve trafik kazası tedirginliklerinin artığı önemli sorunlar olarak gözükmektedir. Yapılan araştırma sonucunda, eğitim sisteminde önemli bir yer tutan Taşımalı İlköğretim Uygulaması konusunda ilgili illerin ve özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ilgili birimlerinin daha detaylı ve düzenli bir şekilde istatistiki veriler elde etmesi ve bunları değerlendirmesi, merkez okulların fiziki mekan, öğretmen ve personel yönünden desteklenmeleri, taşıyıcı firma şoförlerinin eğitilmeleri, taşınan öğrencilerin öğle yemeği problemlerinin çözülmesi, uygulamanın daha sık gözetim ve denetim allında tutulması, ilgili yönergenin günün şartlarına göre yemden düzenlenmesi gerektiği öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This particular thesis study has been made in the settlement units with low and unhomogeneously dispersed population in Turkey to identify the figurative developments, difficulties, and solutions related with the transition to eight year compulsory Primary Education, increasing quality of education and Primary Education with Bussing System Implementation, which has been implemented by bussing of the children living in small settlement places, where multigrade class programme is applied,, to the Central Primary Education Schools since 1990-1991 Education Year. In this study/survey, the number of province, district, central school, bussed school and bussed students incuded in the Primary Education with Bussing System Implementation in Turkey betweenl990-1995 have been given in Tables. The data on experienced difficulties on the matter and proposed solutions and the effects of closing schools in terms of the villages have been provided by applying a questionnaire to the Commission Members of the Primary Education with Bussing System Implementation, School Administrators, Teachers, Parents of Students and Muhtars in Çankırı Province. The participants to the survey that is conducted in the Çarıkın Central Province and Ugaz and Cerkes Districts were 20 Commission Members of the Primary Education with Bussing System Implementation, 12 School Administrators, 65 Teachers, 61 Parents of Students, and 15 Village Muhtars. According to the analysis of the statistical data and questionnaire results, the Primary Education with Bussing System Implementation had been initiated in nine provinces in the 1990-1991 Education Year and increasing gradually every year, its implementation has been expanded and has been extended to 63 provinces in 1995- 1996 Education Year. But, the statistical data kept by MONE was classified as girls/boys for the first 2nd and 3rd grades, total number of students in the fourth year, and Primary Education Stages I and II for the 5th1 and 6l years. However, the Primary Education Implementation with Bussing System had been initiated with 3289 students in the 1990-1991 Education Year and the number of students have been raised to 96,279 in the 1995-1996 Education Year. Most of the participants of the questionnaire said that they were pleased with the Primary Education with Bussing System Implementation, and the learning achievement has increased by this implementation and there has been a social and cultural development, and the students have caught tiie IL Stage Primary Education possiblility by this implementation. On the other hand, the negative sides related with the this implemention is that the Central Schools have insufficient physical capacity, results in requirement for teachers and personnel and children' lunch problem, and an increasing anxiety on traffic accidents as the drivers are not trained. Li line with the analysis of the survey results, the following proposals were made;the related provinces and especially related units of the Ministry of Education should obtain/accumulate more detailed and regular statistical datas and assess these datas, Strengthening of the Central Provincial Schools in terms of physical space, teachers and personnel, Training of drivers who busses the children, Solving the children' lunch problem, Applying more frequent monitoring and inspection on the Implementation. Updating the related regulations according to the contemporary conditions.