Fagotun tarihsel gelişimi üzerine bir inceleme
An Investigation on the historical development of fagott
- Tez No: 63780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
II ÖZET Bu tez çalışmasında;fagot teriminin ilk duyulduğu 14.yüzyıldan başlayarak günümüze kadar olan gelişim süreci incelenmiştir. Çalışma,fagotun en çok kullanıldığı yer olan orkestranın tanımlanması,burada bulunan çalgı gruplarının belirtilmesi,üflemeli çalgılar hakkında tanımlayıcı kısa bilgilerin verilmesi ile başlayıp,bu çalgının tarihsel gelişimi, yapısı, çeşitleri,önemli icracıları,repertuar ve kullanımı ile ilgili açıklamaları içeren bölüm ile devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this study,it was examined the development process of the term 'Tagott" from 14 century in which the term fagott was first announced; to at present. The study was satarted with the identification of orchestra where fagott is at maximum used,the determination of orchestra instruments,the attribution of the definitive short knowlage about the wind instruments,and was carried on with section where,the historical development,construction,varieties,the most famous performers,repertory and the use of this instrument was disscussed.