Resimli Kitab (1911-1913) inceleme ve seçme metinler
Resimli Kitab (1911-1913) to study on selected texts and surveying
- Tez No: 63781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 517
Özet
ÖZET Yazılı basının en önemli yayın organlarından biri olan dergiler, toplumun sosyo-kültürel yapısındaki değişikliklerin oluşmasında önemli bir rol üstlenirler. Bu işlevi dikkate alındığında dergiciliğin gelişimi ile toplumun gelişimi arasında bir paralellik kurulabilir. Belirtilen nedenlerden dolayı“Resimli Kitab”adlı dergi üzerinde çalışmaya karar verilmiştir. Tezimizin konusu;“Resimli Kitab (1911-1913) İnceleme ve Seçme Metinler”dir. Resimli Kitab Dergisi, 1908-1913 yıllan arasında 9 cilt, 51 sayı olarak yayınlanmıştır. Dergi, geniş kapsamlı olduğundan altı yıllık dönemin; 1908-1910 ve 1911-1913 yıllarıyla sınırlandırılarak, iki ayrı çalışma olarak yapılmasına karar verilmiştir. 1908-1910 yıllarını kapsayan devre Meltem Rüzgâr adlı araştırmacı tarafından incelenecektir. Bu nedenle tezimiz 1911-1913 yıllarım kapsamaktadır. Tezimiz, Giriş ve Sonuç kısımları dışında, İnceleme, Bibliyografik Fihrist ve Metinler olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında 1876-1908 yıllan arasında yayınlanan dergiler tanıtılmıştır. I.Bölümde Resimli Kitab Dergisi'nin muhtevası, şekil özellikleri ve yazı kadrosu verilmiştir. II.Bölümde 1911-1913 yıllan arasında Resimli Kitab'da yayınlanan yazılar yazar adına göre sıralanmıştır. III. Bölümde ise dergiden seçilmiş makaleler Latin harflerine çevrilmiştir. Bu çalışmanın neticesinde elde edilen bulgular ise Sonuç bölümünde verilmiştir. Sonuç bölümünden sonra Kaynakça, Kişi Adlan Dizini ve Fotokopiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The press magazines which are the most important publication system play major roles in changes of social-cultural structure of the society. Taking this into consideration there might be a parallel line between development of the magazine and development of society. From the reasons given above, this research has been carried out on the magazine called“Resimli Kitab”. Subject of the thesis;“Resimli Kitab (1911-1913) to study on selected texts and surveying”. Resimli Kitab magazine, between the years 1908 and 1913, 9 volumes and 51 issues were published. The magazine, included wide subjets, so in the 6 year period; 1908-1910 and 1911-1913, between these years it was limited and was worked on it in independent studies. Since the issues of the magazine published between 1908-1910 is studied by Miss Meltem Rüzgar, in this thesis the issues of the magazine published between 1911-1913 have been studied. Besides introduction, and conclusion, the thesis covers three other parts namely, surveying, bibliographic index and texts. In the introduction, magazines published between 1876-1908 are introduced. In the first chapter, content, characteristics of figures and board of writers of the magazine Resimli Kitab are given. In the second chapter, the articles published in the magazine between 1911-1913 are arranged in alphabetical sequance of the writers names. In the third chapter selected articles from the magazine are rewritten by means of using the Latin alphabet. The findings of this research study are given in the result section of the end. After the result section the bibliography, the author index and various material are given.