Resimli Kitab (1908-1910) inceleme ve seçme metinler
Resimli Kitab (1908-1910) is a magazine formed of examined and elected writings
  1. Tez No: 63892
  2. Yazar: MELTEM RÜZGAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 477
Özet
ÖZET Bizde dergicilik faaliyetleri, 19. yüzyılın ortalarına doğru başlamış ve II. Meşrutiyetle birlikte her türlü gelişmeye olanak sağlayan geniş ufuklu bir dünyaya geçişte önemli bir basamak teşkil etmiştir. Bu dönemde, kamuoyunu aydınlatmayı amaçlayan dergiler, aynı zamanda toplumdaki dinamik dengeleri ayarlayan mekanizmalarıdır. Basında büyük dalgalanmaların yaşandığı sıralarda, Batılılaşma ve ilerlemeyi he defleyen yazılar aracılığıyla okuyucular bilgilenmekle kalmayıp yeni gelişmelerden haberdar olmuştur. Halkı pasif bir topluluğun ötesinde gören dergilerin anlayışları sayesinde düşünen, iradesini kullanan bir kesim ortaya çıkmıştır. Bahsedilen bütün çok yönlü işlevleri üstlenmiş dergilerden biri de Resimli Kitab'dır. Bu sebeple, söz konusu dergiyi incelemeye karar verdik. Tezimizin konusu;“Resimli Kitab (1908 - 1910) İnceleme ve Seçme Me tinler”dir. 1908'de aylık olarak çıkmaya başlayan Resimli Kitab Dergisi 51. sayısından sonra 1913'te kapanmıştır. Derginin zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle, çalışma alanımız 1908 - 1910 ve 1911 - 1913 yıllarıyla sınırlandırılmıştır. 1911-1913 yıllarını kapsayan devre İsmail Yelaldı tarafından incelenmiştir. Bu yüzden tezimiz, 1908 - 1910 yıllarım kapsamaktadır. Tezimiz, giriş ve sonuç dışında, inceleme, bibliyografik fihrist ve seçme metinler olmak üzere üç ana bölümden oluşmuştur. Girişte 1908 - 1910 yıllan arasında yayınlanan dergilerin dönemindeki yeri ve işlevleri anlatılmıştır. İnceleme bölümünde, Resimli Kitab'ın kültür hayatımızdaki rolü - muhtevası, şekil özellikleri ve yazar kadrosu ele alınmıştır. II. bölümde ise, 1908 - 1910 yıllan arasında Resimli Kitab'da yayınlanan yazılar, yazar adına göre sıralanmış yazan belli olmayanlar da“imzasız”başlığı altındabelirtilmiştir. İÜ. bölümde, derginin genel yapısını yansıtacak makaleler seçilmiş ancak edebî metinlere ağırlık verilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde, dergideki yazıların incelenmesinden çıkan malzemeye dayanılarak genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümü kaynakça, kişi adlan dizini ile fotokopiler izlemektedir.
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT Magazine publication has begun true the middle of 19 century and occupied an important step forward a world development had the possibility to exist by means of the T constitutional Era. At these times the magazines of which the aim was to illuminate the public were at the same time regulated the dynamic balances in the community. By mains of the writings indicating the western culture and development the re aders not only got information but also could follow the recent developments while the press was not regular. There occurred a public class who tough, put forward his recation by means of the magazines which were seeing the people more than a passive crowd. One of the ma gazines discussed above is the“Resimli Kitab”(The Book with Pictures). Because of this we decided to examine this magazine. The subject of our thesis which is the“Resimli Kitab”(1908 - 1910) is a ma gazine formed of examined and elected writings. Resimli Kitab, which begun its publication in 1908 monthly, was closed in 1913 after its 5 1* issue. Since the magazine had a wide range we concentrated our research only on the period 1908 - 1910 and 1911 - 1913. The 1911-1913 period was examined by Ismail Yelaldi. So, our thesis includesIV only the 1908 - 1910 period. Expect introduction and conclusion, our thesis is made up of three main parts which are: examining, biographic index and elected writings. In the introduction we wrote the importance of the magazine between the others in the 1908 - 1910 period. The role of the“Resimli Kitab”in our cultural life, the format properties and the authors were dis cussed in the examining part. In the second part the writings published in the magazine between 1908 - 1910 were ordered accordingly to the author name where the writings of which author was not known were marked as“non signed”. In the third part the papers showing the general properties of the magazine chosen which of the literary ones were preferred. In the conclusion of our work there was made a general evaluation through the outcomes of the examination. This part was followed by references, person name se quences and photocopies.