2018-2020 yılları arasında yayımlanan çocuk kitaplarının incelenmesi
Analysis of children's books published between 2018-2020
- Tez No: 753357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çocuk edebiyatı eserleri, çocuğun sanatla ve edebiyatla tanışmasıdır. Çocukların kitap okuması kadar hangi kitabı okuduğu da mühim bir meseledir. Günümüzde çocuk edebiyatı eserleri yayımlayan birçok yayınevi vardır. Bu sebeple kitap seçimi ve kitap seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar önemli hâle gelmektedir. Araştırmanın amacı YKY-Doğan Kardeş, Tudem Yayınları, Timaş Çocuk, İş Bankası Yayınları ve Hep Kitap Yayınlarının iki yılda yayımladıkları beşinci ve sekizinci sınıf düzeyindeki kitapların dış yapı ve bazı iç yapı özelliklerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu sayede öğretmenlere, velilere, öğrencilere yol göstermek ve alan yazına katkı sağlamak hedeflenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Seçilen beş yayınevindeki altı yüz kitap, dış yapı ve bazı iç yapı unsurlarına göre incelenmiştir. Verilerin analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yayınevleri 10-11 yaş grubundaki çocuklar için 407 kitap yayımlarken 13-14 yaş grubundaki çocuklar için 193 kitap yayımlamıştır. Yayımlanan kitaplardan 118'i yayınevleri tarafından hem 5 hem 8. sınıf öğrencileri için önerilmektedir. İlk baskısını yapan 262 kitap vardır. Kitapların 340'ı çeviri iken 260'ı telif eserdir. 260 telif eseri 102 farklı yazar kaleme almıştır ve en fazla kitabı yayımlanan yazar Mustafa Orakçı'dır. Yayımlanan 340 çeviri eserin ise 150 farklı yazarı vardır ve en fazla kitabı yayımlanan yazarlar J. K. Rowling ve Angela Sommer-Bodenburg'tur. Çevrilen bu 340 kitap, 19 farklı ülkeden çevrilmiştir ve 83'ü Birleşik Krallık'taki yazarlara aittir. Çeviri kitapların 96 farklı çevirmeni vardır ve en fazla kitap çevirisi yapan çevirmen Fügen Yavuz'dur. Yayımlanan kitaplara bakıldığında 51-100 sayfa aralığında daha fazla kitap bulunmaktadır. Kitap boyutu olarak 13,5x19,50 cm olan kitapların fazla olduğu görülmekle birlikte en çok roman ve öykü türünde kitaplar yayımlanmıştır. İncelenen kitapların 111 farklı teması bulunmaktadır. En çok işlenen tema“serüven”temasıdır. İncelenen kitapların 443'ü resimli ya da fotoğraflı kitaplardır. Kitaplarda çizimi en çok bulunan çizer ise Derya Işık Özbay'dır. Bu sonuçlar ışığında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Works of children's literature are the children's acquaintance with art and literature. Which book children read is as important as reading. Today, there are many publishing houses that publish children's literature works. For this reason, the selection of books and the points to be considered when choosing a book become important. The aim of this research is to comparatively examine the external structure and some content features of the fifth grade and eighth grade books published by YKY-Doğan Kardeş, Tudem Publications, Timaş Çocuk, İş Bankası Publications and Hep Kitap Publications in the two years. In this way, it is aimed to guide teachers, parents, students and contribute to the field literature. The research was carried out by using document analysis and scanning model, which is one of the qualitative research methods. Six hundred books in the five selected publishers were examined according to their external structure and some content elements. Descriptive analysis was used in the analysis of the data. According to the results of the research, these publishing houses published 407 books for children aged 10-11, while they published 193 books for children aged 13-14. 118 of the published books are recommended by publishers for both 5th and 8th grade students. There are 262 books that went into first edition. While 340 of the books are translations, 260 are copyright works. 260 copyrighted works have been written by 102 different authors and the author who has the most books published is Mustafa Orakçı. The 340 translated works published have 150 different authors, and the authors with the least number of published books are J. K. Rowling and Angela Sommer-Bodenburg. These 340 translated books have been translated from 19 different countries and 83 are by authors in the UK. Translated books have 96 different translators and the translator who translated the most books is Fügen Yavuz. The maximum published page range is 51-100 pages. The most published book size is 13.5x19.50 cm. 211 books of this size have been published. The genres with the most books published are novels and short stories. The examined books have 111 different themes. The most handled theme is the“adventure”theme. Of the books examined, 443 are books with pictures or photographs. Derya Işık Özbay is the illustrator with the most drawings in the books. Suggestions are presented in the light of these results.