Panaztepe Akropolü Orta Tunç Çağı seramiği
Panaztepe Acropolis Middle Bronze Age pottery
  1. Tez No: 637820
  2. Yazar: BEYZA GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 619
Özet
“Panaztepe Akropolü Orta Tunç Çağı Seramiği ”adlı tez çalışmasında; Batı Anadolu Coğrafyası'nda yer alan, Panaztepe'nin Akropol'deki Orta Tunç Çağı seramik buluntuları değerlendirilmektedir. 2012-2015 yılları arasındaki kazı çalışmaları sırasında ele geçen söz konusu bu seramiklerin, tipolojisi ve mal grupları oluşturularak, seramikler hakkında incelemelerde bulunulmuştur. Bu tez ile Panaztepe Akropol'ün Orta Tunç Çağı'nda seramikler üzerinden, sosyal ve ekonomik düzeyi anlaşılmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra Akropol'de ele geçen bu seramikler incelenerek, Panaztepe'nin hem Atölyeler Mahallesi hem de Limankent yerleşimindeki Orta Tunç Çağı malzemesiyle karşılaştırılmıştır. Böylelikle Panaztepe Akropol'ünde ele geçen bu seramiklerin diğer yerleşim alanlarındaki benzerlik ve farklılıkları izlenmiştir. Buna ek olarak ele geçen örnekler, başta Batı Anadolu'daki çeşitli merkezlerin seramikleri ile eşleştirilmiştir. Ayrıca Batı Anadolu'nun komşu bölgeleri olan Ege ve Orta Anadolu Bölgesi'ndeki merkezlerin malzemeleri, Panaztepe'dekiler ile karşılaştırılmıştır. Böylece Panaztepe kazısının seramik parçaları üzerinden henüz bu dönemde yazılı tarihe geçmemiş Batı Anadolu Orta Tunç Çağı merkezleri arasında denizsel ya da karasal kültürel etkileşiminin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, entitled“Middle Bronz Age Pottery from the Acropolis of Panaztepe”, is to evaluate Middle Bronze Age pottery recovered between 2012-2015 excavation season in Panaztepe Acropolis, located in Western Anatolia. The reviewed Middle Bronze Age pottery are examined by creating typologies and ware groups. The thesis tries to reveal the social and economic conditions of Panaztape Acropolis during the Middle Bronz Age through its pottery; and also compares the ceramic pieces discovered in the Acropolis with the Middle Bronze Age layer materials of Panazatepe's workshop neigborhood and horbor settlement. The similarities and differences between the pottery sherds recovered in Panaztepe Acropolis and other settlements are therefore determined. In addition, recovered materials are also compared with other pottery samples of Western and Central Anatolia. Thus, through the pottery of Panaztepe, this thesis aims to shed light on the cultural interaction, both terrestrial and marine, between Middle Bronze Age centers of Western Anatolia that cannot be found on written history.