Devletin hukuki kişiliği
Legal personality of state
  1. Tez No: 637822
  2. Yazar: ANIL İBRAHİM BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Devlet tarihi varlığı ile kavranması, anlamlandırılması, tanımlanması zor bir kavram ve olguya tekabül etmektedir. Modern devletin gelişimi ile beraber bugünün hâkim devlet modeli olan ulus devlete ulaşılmıştır. Modern devletin ilk görünümü olan Kral-devlet'inde devletin bütünlüğü, birliği ve sürekliliği Kral'da taşınan siyasi beden üzerinden kavranırken ulus devlet ile beraber devlet toplumsal bir beden şeklinde tek bir beden olarak düşünülür.Devletin soyutlanması siyasi beden ve toplumsal beden kavramları ile karşılanır. Böylelikle devletin öncelikle Kral'dan akabinde bugünün kamu hukuku paradigması çerçevesinde unsurlarından bağımsız düşünülmesi süreci başlamış olur. Devletin hukuki kişiliği, temelde devletin hukuken nasıl nitelendirileceğini anlatmaktadır. Bu nitelendirme bir tüzel kişiliğe sahip bir hukuk sujesini ifade eder. Devlete atfedilen tüzel kişilik, devleti unsurlarından bağımsız bir biçimde bütün ve sürekli bir varlık kılarken üst bir gerçeklik olarak kuracaktır.
Özet (Çeviri)
State history corresponds to a concept and phenomenon that is difficult to grasp, to make sense, to define with its existence. With the development of the modern state, the nation state, the dominant state model of today, has been reached. While the king state, which is the first appearance of the modern state, ensures its unity and continuity through the political body carried in the King, it is considered as a single body in the form of a social body together with the nation state. Thus, the process of thinking the state independent of the king and its elements begins within the framework of the modern public law paradigm. Legal personality of the state basically means how to define the state legally. This characterization refers to a legal subject with legal personality. However, while the legal personality attributed to the state will make the state independent and permanent from its elements, it will establish it as higher reality.