Finansal regülasyon işlevli sermaye piyasası kurumlarının düzenleyici ve denetleyici rolü
Regulatory and supervisory role of capital market institutions with financial regulatory functions
  1. Tez No: 833924
  2. Yazar: DENİZ MÜJDE GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Devlet ekonomi politikaları kapsamında aldığı birtakım önlemlerle piyasaları denetleyebilir. Devletin düzenleyici rolü olarak adlandırılan bu husus, yasama ve yürütme gücü içinde bulunan kurumlar tarafından yerine getirilmektedir. Bu kurumların, merkezi idarenin hiyerarşik ve vesayet denetimine klasik anlamda tabi olmamaları, devlet tüzel kişiliğinden ayrı olarak kamu tüzel kişiliklerinin bulunması nedeniyle organik yapılarının farklılık göstermesi doktrinde tartışma konusu yapılmaktadır. Sermaye piyasasını düzenlemek ve denetlemekle görevli olan Sermaye Piyasası Kurulu, ülkemizdeki bağımsız idari otoritelerin en önemlilerinden biridir. Sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı ve adil bir ortamda işleyişinin ve gelişiminin sağlanması yatımcıların haklarının korunması için sermaye piyasasının düzenlenmesi ve denetlenmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında sermaye piyasalarının yapısında ve işleyişinde önemli farklılıklar ve yenilikler yapılmıştır. Özellikle ekonomik kriz sonrası sermaye piyasasında ayrıntılı hukuki düzenlenmeler yapılarak yatırımcının korunması ve yatırıma teşvik edilmesi yöntemleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The state can control the markets with some measures taken within the scope of economic policies. This issue, which is called the regulatory role of the state, is fulfilled by the institutions within the legislative and executive power. The fact that these institutions are not subject to the hierarchical and tutelage control of the central administration in the classical sense and that their organic structures differ due to the existence of public legal entities separate from the state legal entity is discussed in the doctrine. The Capital Markets Board, which is responsible for regulating and supervising the capital market, is one of the most important independent administrative authorities in our country. It is extremely important to regulate and supervise the capital market in order to ensure the functioning and development of the capital market in a reliable, transparent, efficient, stable and fair environment and to protect the rights of investors. In this context, significant differences and innovations have been made in the structure and functioning of capital markets within the scope of the Capital Markets Law No. 6362. Especially after the economic crisis, detailed legal arrangements were made in the capital market and methods were developed to protect investors and encourage investment.