Yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamaları: Literatür taraması ve bir ölçek uyarlama çalışması
Green human resources management applications: Literatüre review and a scale adaptation study
- Tez No: 637827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yeşil insan kaynakları yönetimi, işgücünün yeteneklerini, motivasyonunu ve bir kuruluşun ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğine katkıda bulunma fırsatlarını geliştirmeye ve sürdürmeye yönelik uygulamalar olarak tanımlanmaktadır. Bir başka ifadeyle yeşil insan kaynakları yönetimi öncelikle çevre dostu girişimleri tanıyan, üstlenen ve uygulayan bir işgücü oluşturmakla ilgilidir. Yeşil insan kaynakları yönetimi ile ilgili çalışmalar, insan davranışının çevre yönetimindeki rolünü araştırdığı için kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda çevresel sürdürülebilirlik kültürünün oluşturulmasında insan kaynağının rolü önemlidir. Kurumlar, kurumsal sürdürülebilirlik açısından rekabet avantajı elde etmek için yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarını benimsemelidirler. Ayrıca tüketiciler karşısında marka imajı ve saygınlık oluşturma konusunda büyük öneme sahiptir. Yeşil İnsan Kaynakları konusunda gerek ülkemizde gerekse dünyada yeterince çalışma yapılmamış olması bu konuda yeni araştırmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu araştırmada günümüz işletmelerinin varlığını sürdürebilmeleri, rekabet edebilmeleri, özellikle sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde Yeşil İnsan Kaynakları uygulamalarının ne ölçüde öneme sahip olduğu bilincinin ortaya koyulması ve yeşil insan kaynakları yönetimi ölçeğinin Türkçe literatüre kazandırılması hedeflenmiştir. Çalışmada öncelikle Türkçe kaynakların yetersiz olmasından dolayı yabancı kaynaklardan yararlanılarak detaylı bir literatür taraması yapılmış ve kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Akabinde Business Strategy and the Environment isimli akademik dergide yayınlanan Dr. Muzammel Shah tarafından geliştirilen“Green human resource management: Development of a valid measurement scale”isimli araştırma yazısında yer alan“yeşil iş tasarımı, yeşil personel seçme ve yerleştirme, yeşil eğitim ve gelişim, yeşil performans yönetimi, yeşil ücret yönetimi, yeşil iş sağlığı ve güvenliği, yeşil çalışan ilişkileri”olmak üzere yedi boyuttan oluşan 28 maddelik ölçek Türkçe'ye uyarlanmıştır. Anket İzmir, Aydın, Denizli ve Muğla vi illerinde faaliyet gösteren firmaların İnsan Kaynakları departmanı yöneticileri ve personelleri tarafında ayrıca bir İnsan Kaynakları Yönetimi departmanı olmayan firmalarda ise üst, orta ve alt kademe yöneticilere birebir veya online yöntemlerle ulaşılarak 279 kişi üzerinde uygulanmıştır. Yapılan analiz çalışmalarında 28 maddelik ölçeğin iki maddesinin düşük yük değerine sahip olması ve binişik yapıda olmasından dolayı ölçekten çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular, ölçeğin alt boyutlarının güvenilir olduğunu göstermiştir. Ölçeğin güvenilirlik katsayılarının 0.79 ile 0.91 arasında değiştiği görülmüştür. Ayrıca yapılan faktör analizi sonucunda, yeşil iş tasarımı, yeşil personel seçme ve yerleştirme, yeşil eğitim ve gelişim, yeşil performans yönetimi, yeşil ücret yönetimi, yeşil iş sağlığı ve güvenliği ve yeşil çalışan ilişkileri boyutlarını içeren yedi faktörlü yapı doğrulanmıştır. Sonuç olarak 26 maddelik güvenilir ve geçerli bir ölçüm aracı olan ölçeğin Türkiye'de yapılacak araştırmalarda kullanılabilir olduğu saptanmıştır. Diğer taraftan Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi Ölçeğinin toplam iş tecrübesine göre farklılık gösterdiği görülürken cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, çalıştıkları firmada hangi pozisyonda görev aldıkları, kurumda çalışma süreleri, medeni durumları, çalıştıkları firmada toplam çalışan sayısı ve çalıştıkları firmanın sektörü değişkenlerine göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Green human resources management is defined as practices for developing and sustaining the workforce's capabilities, motivation and opportunities to contribute to an organization's economic and environmental sustainability. In other words, green human resources management is primarily about creating a workforce that recognizes, undertakes and implements green friendly initiatives. Studies on green human resources management are critical as they investigate the role of human behavior in environmental management. In this context, the role of human resources is important in creating an environmental sustainability culture. Institutions should adopt green human resources management practices to gain competitive advantage in terms of corporate sustainability. It also has a great importance in creating brand image and respectability in the face of consumers. The fact that there have not been enough studies on green human resources both in our country and in the world indicates that new research is needed in this regard. In this study, it is aimed to present the awareness of the importance of Green Human Resources practices in order to sustain the existence of today's businesses, to compete, especially within the framework of social responsibility awareness, and to bring the green human resources management scale to domestic literature. In the study, first of all, due to the insufficient Turkish resources, a detailed literature review was made using foreign resources and a conceptual framework was created. Next, the 28-item scale in the research paper titled“Green human resource management: Development of a valid measurement scale”developed by Dr. Muzammel Shah, published in the Business Strategy and the Environment, consisting of seven aspects (green job design, green personnel selection and placement, green education and development, green performance management, green wage management, green occupational health and safety, green employee relations) was adapted to Turkish. The questionnaire was applied to 279 people by Human Resources Department managers and personnel of companies operating in İzmir, Aydın, Denizli and Muğla viii provinces (For those companies which do not have HR Department, it was applied by contacting their upper, middle and lower level managers face to face or online ways). In the analysis studies, two items of the 28-item scale were excluded from the scale due to low load value and overlapping structure. The findings obtained from the analysis studies showed that the sub-dimensions of the scale are reliable. It was observed that the reliability coefficients of the scale ranged between 0.79 and 0.91. In addition, as a result of the factor analysis, the seven-factor structure that includes the dimensions of green job design, green personnel selection and placement, green training and development, green performance management, green wage management, green occupational health and safety and green employee relations have been verified. As a result, it was determined that the scale, which is a reliable and valid measurement tool of 26 items, can be used in surveys to be carried out in Turkey. On the other hand, while it was seen that the Green Human Resources Management Scale differs according to the total work experience, it was determined that gender, age, education level, the position in which they work in the company they work, duration of work in the institution, marital status, total number of employees in the company they work for and the sector of the company they work for did not differ.