Dünya Ticaret Örgütü'nün 'Ticareti kolaylaştırması anlaşması' düzenlemesi ve Türkiye açısından değerlendirme
World Trade Organization's 'Trade facilitation agreement' arrangement and evaluation in terms of Turkey
- Tez No: 637828
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT SAYGILIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyelerince müzakerelerinin yapıldığı“Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması”(Trade Facilitation Agreement) kabul edilmiş ve 22 Şubat 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. TFA, gümrük işlemlerinin tüm süreçlerinde uluslararası uyumlaştırılma, basitleştirme ve modernizasyon sağlama amaçlarını içermektedir. Gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler arasındaki küresel ticaretin basitleştirilerek uyumlu hale getirilmesi, prosedürlerin azaltılarak maliyet ve zamandan tasarrufta bulunulması, teknolojinin, lojistiğin ve tedarik zincirinin en verimli şeklide kullanılması gibi entegrasyon çalışmaları bulunmaktadır. Türkiye'nin jeopolitik konumu açısından Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlaması, tüm taşıma şekilleri ile dış ticaretin en iyi şekilde yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sebepler göz önünde bulundurularak TFA, Türkiye için ihracat, ithalat ve transit süreçlerinde avantaj ve büyük önem arz etmektedir. Anahtar Sözcükler DTÖ, TFA, Ticaret, Türkiye
Özet (Çeviri)
Trade Facilitation Agreement which was negotiated with by the members of the World Trade Organization (WTO), has been implemented on 22.02.2017. The TFA aims to achieve international harmonization, simplification and modernization in all processes of customs procedures. There are some integration activities such as simplifying and harmonizing global trade between developed, developing and underdeveloped countries, saving costs and time by reducing procedures, and using technology, logistics and supply chain in the most efficient way. Turkey's geopolitical position in terms of linking the Asian and European continents, provides the best possible foreign trade with all transportation modes. Considering these reasons TFA allows a great importance and advantages in import, export and transit process to Turkey. Keywords WTO, TFA, Trade, Turkey