Kırıkkale ili Keskin ilçesi geleneksel konut mimarisi ve Terzi Kazım Evi Koruma Projesi
Traditional housing architecture of Keskin district of Kırıkkale province and Terzi Kazim House Conservation
  1. Tez No: 921590
  2. Yazar: GİZEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ÇELEBİOĞLU YERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Kırıkkale İli Keskin İlçesi ve İlçeye bağlı yerleşimler tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kırsal alanda özgün geleneksel konut dokusu büyük ölçüde günümüze ulaşabilmiş ender alanlardan biridir. Yapı malzemelerinin çeşitliliği ve verimli toprakları, birçok kentle bağlantı noktası olan stratejik konumu gibi faktörler Keskin'i önemli bir bölge haline getirmiştir. Bu tez çalışmasında Keskin İlçesi geleneksel konut örneklerinin mimari özellikleri, yapım sistemleri belgelenmiştir. İlçede yer alan geleneksel konut örneklerinin özgün plan şeması ve cephe özellikleri analiz edilerek konutların özgün strüktür sistemlerini oluşturan temel, duvar, döşeme ve üst örtüleri irdelenmiştir. Ayrıca kullanılan kaplama malzemeleri ve yapıların iç mekanlarında bulunan ahşap dolap gibi özgün elemanlar incelenmiş, çizim ve fotoğraflarla anlatılmıştır. Keskin İlçesi'nin sivil mimari örneklerinde karşılaşılan koruma sorunları ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Alandaki geleneksel konut örneklerinden biri olan Terzi̇ Kazım Konağı'nın rölöve çizimleri hazırlanmış, restitüsyon ve restorasyon kararları alınmıştır. Böylelikle yapıda meydana gelen bozulmalar tespit edilerek açığa çıkan sorunlara yönelik koruma önerileri geliştirilmiş ve ilçede benzer özellikleri taşıyan diğer yapıların koruma çalışmalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kırıkkale province Keskin district and the settlements connected to the district have hosted many civilizations throughout history. It is one of the rare areas in the countryside where the original traditional housing texture has survived to a great extent. The diversity of building materials and strategic location with fertile lands and a connection point with many cities have made Keskin an important region. In this thesis, the architectural features and construction systems of the traditional housing examples of Keskin district were documented. The original plan and facade features of the civil architectural examples in the district were examined and the foundations, walls, floors and upper covers of the buildings, which constitute the original structural systems of the buildings, were analyzed. In addition, the coating materials used and the original elements such as wooden cabinets in the interiors of the buildings were examined and explained with drawings and photographs. Conservation problems encountered in the civil architectural examples of Keskin district and solutions to these problems have been proposed. Survey drawings, restitution and restoration decisions were prepared for Terzi̇ Kazım House, one of the traditional housing examples in the area. In this way, the deterioration of the building was identified and conservation suggestions were developed for the problems revealed and it was aimed to contribute to the conservation works of other buildings with similar characteristics in the district.