Restoranlarda kullanılan mobil uygulamalar: Bir mobil uygulama önerisi ve uygulamaya yönelik tutumların belirlenmesi
Mobile applications in restaurant businesses: A suggestion of mobile application and determination of attitudes towards the application
- Tez No: 637833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ UĞUR TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde mobil uygulamaların hemen her endüstride olduğu gibi yiyecek içecek endüstrisinde de kullanımında yoğun bir artış olduğu görülmektedir. Uygulama mağazalarına her geçen gün farklı hizmetler sunan yeni uygulamalar eklenmektedir. Bu çalışmada tüm restoran işletmeleri ve müşterilerine hitap edebilecek, çok işlevli bir uygulama modeli geliştirilerek, kullanıcıların modele yönelik tutumlarının anlaşılması ve yorumlanması amaçlanmıştır. Çalışmada restoranlarda kullanılan mobil uygulama literatüründen faydalanılarak yeni bir uygulama modeli geliştirilmiştir. Restoran yöneticilerinin ve müşterilerin modele yönelik tutumlarının belirlenmesinde amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Nitel yöntemlerden görüşme tekniğiyle veri toplanmış ve betimsel analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde yiyecek içecek endüstrisi ve restoranlarda kullanılan mobil uygulamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde geliştirilen mobil uygulama modeli sunulmuştur. Üçüncü bölümde restoran yöneticileri ve müşterilerinin tutumlarını anlamak üzere yapılan çalışmaya yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda katılımcıların model önerisi yönelik olumlu tutumlarının olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların restoranlarda kullanılan mobil uygulamalara yönelik değerlendirmeleri ve beklentileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is observed that there is an intense increase in the use of mobile applications in the food and beverage industry as in almost every industry. New applications that offer different services are added to the application stores day by day. In this study, it is aimed to understand and interpret the users' attitudes towards the model by developing a multifunctional application model that can appeal to all restaurant businesses and customers. In the study, a new application model was developed by making use of the mobile application literature used in restaurants. Purposeful sampling technique was used to determine the attitudes of restaurant managers and customers towards the model. Data was collected with the interview technique, which is one of the qualitative methods, and descriptive analysis was carried out. In the first part of the study, mobile applications used in food and beverage industry and restaurants are included. In the second part, the developed mobile application model is presented. In the third part, the study to understand the attitudes of restaurant managers and customers is given. As a result of the study, it was understood that the participants had positive attitudes towards the model suggestion. In addition, the evaluations and expectations of the participants regarding the mobile applications used in the restaurants were determined.