Türkçe dilbilgisi öğretiminin tasvirî (açıklamalı) bibliyografyası
Descriptive (annotated) bibliography of teaching Turkish grammar
- Tez No: 637832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 488
Özet
Araştırmada, 1962-2018 yıllarında Türkiye'de doğrudan Türkçe dil bilgisi öğretimi üzerine yapılmış kitap, kitap bölümü, makale ve tez çalışmalarının tasvirî (açıklamalı) bibliyografyasını yapmak ve bibliyometrik analizini çıkarmak amaçlanmıştır. Bibliyometrik analizde; kitapların, yazar sayılarına, yayımlandıkları yıllara, şehirlere, yayınevlerine göre; kitap bölümlerinin, yazar sayılarına, yıllara, kitap bölümü sahiplerinin kaç bölümü olduğuna, editör sayısına, kaç bölümde editörlük yaptıklarına, yayım yerlerine ve yayınevlerine göre; makalelerin, yazar sayılarına, yayımlandığı yıllara, yayımlandığı dergilere, alanlara, konulara, kademelere, hedef kitleye, kuramlara, yaklaşımlara, modellere, stratejilere, yöntemlere, tekniklere, anahtar kelimelere göre; tezlerin; yayımlandığı yıllara, alanlara, konulara, kademelere, hedef kitleye, kuramlara, yaklaşımlara, modellere, stratejilere, yöntemlere, tekniklere, anahtar kelimelere, yayımlandıkları üniversitelere, enstitülere, şehirlere, danışmanlara göre durumlarına bakılmıştır. Araştırma, nitel yaklaşımlı, tarama modelli ve genel tarama modellerinden tekil tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışma materyalleri kitap, kitap bölümü, makale ve tez çalışmalarıdır. Araştırmanın verileri doküman incelemesi tekniği ile toplanmıştır. Sonuç olarak; toplamda 10 kitap, 32 kitap bölümü, 298 makale ve 187 tez çalışması tespit edilmiştir. Her çalışmaya ait sonuçlar şöyledir: Kitap çalışmaları: Çoğunlukla tek yazarlıdır. En çok çalışma 2011'dedir, bu yılda 2 çalışma yapılmıştır. Çalışmaların büyük çoğunluğu Ankara'da yayımlanmıştır. En çok kullanılan yayınevi olan Nobel Yayıncılık'tır. Kitap bölümü çalışmaları: En çok çalışmanın yapıldığı yıl 2012'dir ve 10 çalışma vardır. Çalışmaların 23'ü tek yazarlıdır. 16 çalışma tek editörlü, 14 çalışma iki editörlüdür. En çok editörlük çalışması olan isim Murat Özbay'dır ve 9 çalışmada editörlük yapmıştır. Çalışmaların büyük çoğunluğu 26 Ankara'da yayımlanmıştır. En çok kullanılan yayınevi Pegem Akademi'dir. Makale çalışmaları: Büyük çoğunluğu tek yazarlıdır. En çok“Genel 1”alanında 104, en az“ ”Ses Bilgisi“ alanında 9 çalışma yapılmıştır. Ortaokul kademesinde 69 çalışma yapılmıştır. En çok yöntem kullanılmıştır. Çalışmaların çoğu ana dili öğretimiyle ilgilidir. En çok çalışma Turkish Studies'te yayımlanmıştır. Değiştirilmemiş ve değiştirilmemiş biçimleriyle en çok kullanılan anahtar kelime ”Dil bilgisi öğretimi“dir. Tez çalışmaları: En çok çalışma 65 ile ”Biçim Bilgisi“, en az çalışmaysa 4 ile ”Ses Bilgisi“ alanlarındadır. Çalışmaların çoğu ana dili öğretimiyle ilgilidir, ortaokul kademesindedir, Dokuz Eylül Üniversitesinde yapılmıştır, eğitim bilimleri enstitüsünde verilmiştir, Ankara'da yayımlanmıştır, Türkçe Eğitimi Bilim Dalındadır, Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalındadır, Türkçe Öğretmenliği Programındadır, yüksek lisans türündedir. En çok yöntem kullanılmıştır. Değiştirilmemiş biçimleriyle en çok kullanılan anahtar kelime ”Türkçe öğretimi“dir. Değiştirilmiş biçimleriyle en çok kullanılan anahtar kelime ”Dil bilgisi"dir.
Özet (Çeviri)
In the study, conducted in Turkey in the years 1962-2018 on the direct knowledge of Turkish grammar teaching books, book chapters, articles and descriptive of the thesis (annotated) it intended to make the bibliography and remove the bibliometric analysis. In bibliometric analysis; according to the number of authors of books, years of publication, cities, publishers; according to the book chapters, number of authors, years, how many chapters of book chapters are, the number of editors, how many chapters they are editors, publishing places and publishers; according to the number of authors, years of publication, journals, fields, subjects, levels, target audience, theories, approaches, models, strategies, methods, techniques, keywords; the thesis; according to the years, fields, subjects, levels, target audience, theories, approaches, models, strategies, methods, techniques, keywords, universities, institutes, cities, consultants, they were examined. The research was designed as a descriptive study using a single-screen model with a qualitative approach, a screening model and a general screening model. Study materials are books, book chapters, articles and thesis studies. The data of the research were collected by document review technique. As a result; A total of 10 books, 32 book chapters, 298 articles and 187 thesis studies were identified.