Suriyeli sığınmacı çocuklara uygulanan theraplay oyun terapisinin duygusal problemler ve davranış problemleri üzerine etkisi
The effects of theraplay play therapy implemented to Syrian refugee children on emotional and behavioral problems
  1. Tez No: 637867
  2. Yazar: RANA BETÜL UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada ülkelerinden göç etmek zorunda kalmış Suriyeli sığınmacı çocuklarda bağlanma temelli oyun terapisi Theraplay grup formunun çocukların davranış problemleri ve duygusal problemler üzerindeki etkinliği ve uygulamanın uzun dönemli etkisi incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini yaşları 6 ile 14 arasında değişen 66 katılımcı oluşturmuştur. Uygulama aşamasında Suriyeli çocuklara haftada 1 gün olmak üzere toplamda 10 seans Theraplay oyun terapisi grup formunda uygulanmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak 6-18 Yaş Çocuk ve Gençler için Öğretmen Bilgi Formu (TRF/6-18) kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda bağlanma temelli oyun terapisi olan Theraplay uygulamasının, tüm ölçek puanı, anksiyete/depresyon alt boyutu, sosyal içe dönüklük/depresyon alt boyutu, sosyal sorunlar alt boyutu, dikkat sorunları alt boyutu, kurallara karşı gelme alt boyutu ve saldırgan davranışlar alt boyutu puan ortalamalarında, anlamlı düzeyde uzun süreli negatif yönde etkisinin olduğu saptanmıştır. Theraplay'in Suriyeli sığınmacı çocukların duygusal problemler ve davranış problemleri üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda Theraplay'in savaş ve göç yaşantısına sahip olan çocuklarda etkin olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness and the long-term effects of Group Theraplay which is attachment-based play therapy in the emotional and behavioural problems of Syrian refugee children who had to migrate from their countries. The sample of the study consists of 66 participants aged between 6 and 14 years. During the implementation phase, a total of 10 sessions of Theraplay play therapy was implemented to Syrian children once a week in group form. In the study, Teacher's Report Form for Ages 6-18 was used as data collection tool. At the end of the study, it was found that the implementation of Theraplay which is attachment-based play therapy has a significant long-term negative effect on the whole scale score and the score averages of subdimensions which are anxiety/depression sub-dimension, social introversion/depression subdimension, social problems sub-dimension, attention problems sub-dimension, anti-rule subdimension and aggressive behaviours subdimension. The study shows the healing effects of Theraplay on Syrian refugee children's emotional and behavioural problems. Therefore, it is thought that Theraplay can be effectively applied to children who experience war and migration.