A kaleckian model of distribution in the manufacturing sector during Iranian sanctions (2005-2016)
İran nükleer ambargolar döneminde sanayi sektöründe gelir dağılımı (2005-2016), Kalecki modeli
- Tez No: 637866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇIN YELDA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ekonomik yaptırımlar, hedef ülke ekonomisine zararlı etkiler getirmeyi amaçlayan nispeten yeni bir devlet aracıdır. Etkili bir yaptırımın hedef ekonomi içinde, ekonomik krizi tetiklemesi muhtemeldir, bu nedenle sektörler içinde ve üretim faktörlerin arasında gelir dağılımı düzeninde değişim olasılığını arttırmaktadır. Yaptırımların ihmal edilmiş bir yönü olduğundan, ekonomik yaptırımların ardından sanayi gelir dağılımındaki olası değişiklikleri araştırmak da ilgi çekicidir. Sanayi sektörü, eksik rekabetin etkisi altındadır, bu nedenle bu araştırmada bu tür pazara uygun bir yaklaşım olan Kaleckian modeli, nükleer çok taraflı yaptırımlar altında İran'ın endüstriyel katma değerindeki nispi ücret payını değerlendirmek için kullanılmaktadır. Kalecki yöntemi yıllık İran nüfus sayımı sekonder verileri kullanılarak uygulanmaktadır. Sayım verilerini kullanarak, tekel derecesini ve daha sonra Kalecki'nin önerdiği gibi endüstriyel katma değerdeki ücret payını hesapladım. Çalışma, yaptırım öncesi yılları, yaptırımların zirvesini ve yaptırımların kaldırıldıktan sonra yıllar da dahil olmak üzere on yıl boyunca yürütülmektedir (2005-2016). Toplam endüstri sektör ve dört alt sektör için, oligopolden tekelci rekabete kadar eksik pazarlardan geniş bir yelpazeyi kapsayacak şekilde seçilen oranlar çıkarılmış ve gözlenmiştir. Gözlemler, yaptırımların katma değerdeki ücret payı üzerinde tekdüze bir etki göstermediğini, ancak analiz Kalecki'nin modelinin göreceli ücret payının belirleyicisi olarak tekel gücünün göreceli olarak etkili olduğunu göstermektedir. Siyaset kaynaklı ekonomik kriz genel olarak ücret payını artırma eğilimindedir, ancak ücret payı daha uzun süre sürmesi beklenen yapısal ekonomik kökenler veya uluslararası çatışmalarla kriz sırasında küçülme eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
Economic sanctions are relatively new statecraft intended to impose detrimental effects on target country's economy. An effective set of sanctions are likely to trigger economic crisis within target economy, hence increases the likelihood of transformation in income distribution order within sectors as well as factors in production. As it is a neglected aspect of sanctions, it is also of interest to investigate the possible changes of industrial income distribution in the aftermath of economic sanctions. Industry sector is governed by imperfect competition in effect, therefore Kaleckian model which is commensurate approach to such market is used to evaluate the relative wage share in industrial value added of Iran under nuclear multilateral sanctions. Kaleckian method is applied using secondary data from annual industrial census of Iran. Using census data, I calculated the degree of monopoly and thereafter the wage share in industrial value added as Kalecki suggests. Study is conducted for a decade including pre-sanction years, peak of sanctions and years after sanctions cancelation (2005-2016). The ratios has been extracted and observed for total industry and four sub-sectors separately which are selected in a way to cover a vast range from of imperfect markets from oligopoly to monopolistic competition. Observations demonstrate no uniform impact of sanctions on wage share in value added, yet analysis shows relativity of Kalecki's model in crediting degree of monopoly power as determinant of relative wage share. Economic crisis with political origin tend to raise the wage share in general, however wage share tends to shrink during crisis with structural economic origins or international conflicts which are expected to last for a longer period.