The relationship between the emotional labour and burnout levels of EFL teachers working at university preparatory schools
Üniversitelerin hazırlık okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin duygusal emek ve tükenmişlik seviyeleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 637879
  2. Yazar: PINAR ERGÜL BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM EVEYİK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Öğretmenlerin duygusal sağlığını, kişinin çalıştığı kurum için duygularını yönetmesi anlamına gelen ve tükenmişliğe de yol açabilen duygusal emek gibi sebepler tehdit edebilmektedir. Farklı çalışma alanlarında tükenmişlik ve duygusal emek arasındaki ilişkiyi araştıran birçok çalışma olsa da duygusal emek konusu İngiliz Dili Öğretimi alanında yeterince araştırılmamıştır. Bu nedenle, mevcut çalışma İstanbul'daki vakıf ve devlet üniversitelerinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik ile duygusal emek seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, nicel bir araştırma tasarımı benimsenmiş ve araştırma sorularını cevaplamak amacıyla T-testi, Pearson korelasyonu, tek yönlü ANOVA ve çoklu regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Veriler ise Duygusal Emek Ölçeği'nin (Diefendorff, Croyle ve Gosserand, 2005) ve Maslach Tükenmişlik Envanteri Eğitimciler Anketi'nin (Maslach, Jackson ve Schwap, 1986) Türkçe versiyonları aracılığıyla İstanbul'daki iki vakıf ve üç devlet üniversitesinin hazırlık okullarında çalışan 179 İngilizce öğretmeninden toplanmıştır. Sonuçlar, duygusal emekte doğal duygular boyutunun tükenmişlikte ise duygusal tükenmenin en çok hissedilen duygu olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmaya katılan İngilizce öğretmenlerinin duygusal emek ve tükenmişlik seviyelerinin hem kurum türü hem de tecrübe açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Korelasyon analizi sonuçlarına göre ise yüzeysel rol yapma ile tükenmişliğin tüm boyutları arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilirken, doğal duygular boyutunun tükenmişlik boyutları ile arasındaki ilişkinin negatif yönde olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmanın, Türkiye'de ELT alanındaki duygusal emek çalışmalarına öncü olması ve hem literatüre hem de İngilizce öğretmenlerinin eğitim ortamlarının iyileştirilmesine katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Emotional well-being of a teacher may be threatened by several factors such as emotional labour (EL), the management of one's feelings for the sake of organizational goals, which may result in the experience of burnout. Despite the increased amount of research investigating the relation between EL and burnout in different fields of study, the concept has been underexplored within the field of English Language Teaching (ELT). For this reason, the current study sought to explore the relation between EL and burnout among the English as a foreign language (EFL) teachers working at foundation and state universities located in Istanbul. The study adopted a quantitative research design and employed T-test, Pearson correlation, one-way ANOVA, and multiple regression analyses so as to answer the formulated research questions. The data was collected from 179 EFL teachers working at the preparatory schools of two foundation and three state universities in İstanbul through the Turkish versions of the Emotional Labour Scale (Diefendorff, Croyle, & Gosserand, 2005) and the Maslach Burnout Inventory Educators Survey (Maslach, Jackson, & Schwap, 1986). The results revealed that naturally felt emotions (NFE) and emotional exhaustion were the most frequently felt dimensions of EL and burnout, respectively. EL and burnout levels of EFL teachers were found to have a statistically significant difference in terms of their institution type and years of experience. As a result of the correlational analysis, surface acting was found to be positively correlated with all the subscales of burnout, whereas NFE was negatively correlated with them. The study is expected to take the initiative of EL studies in the field of ELT in Turkey, and to contribute both to the related literature and to the improvement of the teaching environment of ELT teachers.