İş ve çalışan odaklı duygusal emek gösterimlerinin çalışanların tükenmişlik düzeyine etkisi
The effect of job and employee focused emotional labor demonstrations on the level employees? burnout
  1. Tez No: 319802
  2. Yazar: ÜLKE HİLAL AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, duygusal emek gösterimlerinin ve tükenmişlikle arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede ilk bölümde duygusal emek ve tükenmişlik kavramları açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmanın uygulama kısmında, Erzurum merkezde bulunan devlet ve üniversite hastanelerinde görevli 263 hemşireye yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. İş ve çalışan odaklı duygusal emek gösterimlerinin tükenmişlik boyutlarına etkisi ile ilgili literatüre yer verilerek bu doğrultuda çalışmaya ilişkin hipotezler oluşturulmuştur. Geliştirilen hipotezler ise uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Sonuç olarak; sergilenen iş ve çalışan odaklı duygusal emek gösterimlerinin çalışanların duygusal tükenmişlikleri, duyarsızlaşmaları ve kişisel başarı hissi üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the relationship between emotional labor demonstrations and burnout. In this context, the concepts of emotional labor and burnout was explained in the first part.In the application section of this study, a face-to-face survey was applied to 263 nurses who work at university and state hospitals located in the center of Erzurum. The study includes the literature review about the impact of job and employee focused emotional labor demonstrations on burnout dimensions and hypotheseses were developed acoording to this literature review. Developed hypotheses were analysed by using appropriate statistical methods. As a result, job and employee focused emotional labor demonstrations which are displayed by employees has an impact on employees' emotional burnout, deporsanalization and personel accomplishment feeling were determined.