Çukurova bölgesinde âşıklık geleneği ve âşık müziğinin eğitimde kullanılması
The tradition of minstrel in Çukurova region and the use of minstrel music in education.
  1. Tez No: 637880
  2. Yazar: GÖKŞEN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Osmaniye'den derlenen türkülerin analizlerindeki ses aralıklarının ve makamsal uygunluğunun bir eğitim aracı olması bakımından incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla, Osmaniye'den derlenen türkülerin sözlerindeki ve ezgilerindeki halk kültürü öğeleri incelenmiş, eğitim aracı olması bakımından yorumlanmıştır. Bulgular, araştırmanın alt problemleri doğrultusunda açıklanmaya çalışılmıştır. Osmaniye'den derlenen türkülerin analizlerinin ortaokul düzeyindeki çocukların ses aralığına uygunluğu, halk kültürü öğelerinin ve âşıklık geleneğinin açık ve gizli anlamları, bu geleneğin türküler aracılığı ile toplum üyelerine eğitimsel açıdan neler aktardığı, türkülerin eğitime yönelik hangi ifadeleri içerdiği gibi konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the sound intervals and the maqam appropriateness in the analysis of the songs compiled from Osmaniye as an educational tool. For this purpose, folk culture elements in the lyrics and melodies of the songs compiled from Osmaniye were examined and interpreted in terms of being an educational tool. The findings were tried to be explained according to the sub-problems of the research. Issues such as the appropriateness of the analysis of folk songs compiled from Osmaniye, the open and hidden meanings of folk culture elements and the minstrel tradition, what this tradition was conveyed to the members of the society through folk songs, and the expressions of folk songs for education were handled.