Takım sporlarında el bileği izokinetik güç ve kas aktivasyonlarının incelenmesi
Study of wrist isokinetic power and muscle activation in team sports
- Tez No: 637888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı voleybol, basketbol ve hentbol oyuncularınınel bileği izokinetik kuvvet değerleri ve elektriksel kas aktivasyonlarını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada G* Power analizi sonucunda her bir branş için 12, toplamda gönüllü 36 sporcunun çalışmamız için yeterli olacağı tespit edilmiştir. Çalışmamız yaşları 18 ve üzeri olan, aktif olarak voleybol, basketbol ve hentbol sporu ile uğraşan, her bir branş için 12, toplamda 36 gönüllü erkek sporcu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sporcuların kilo ölçümleri biyoelektrik empedans aracı (Jawon x-scan plus II, Jawon Medical Co., Ltd., Korea.), boy ölçümleri, Holtain herpenden portable stadiometre (Crosswell, Crymych, Pembs.UK.) ile ölçülmüştür.Çalışmadabaskın el bileği izokinetik kuvvet ölçümleri, 30°/sn'lik ve 120°/sn'lik açısal hızda bilgisayarlı izokinetik dinamometre (Cybex Norm, Cybex International Inc. Ronkonkoma, NewYork, USA) cihazı, ön kol kas elektriksel aktivasyon ölçümleri için Noraxon marka (myoMUSCLE, Noraxon, Scottdale, AZ, USA) cihazı kullanılmıştır. Ölçümlerde aktif olarak rol oynayan Flexor ve Extensor kas grupları olmuştur. Yapılan bu ölçümler sonucunda tüm istatistiksel hesaplamalar SPSS 22.0 V istatistik paket programında yapılmıştır.Elde edilen değerlerin normal dağılım sergiledikleri Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Gruplar arası farkın ortaya çıkartılması için verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler alınarak el bileği izokinetik kuvvet değerleri ve elektriksel aktivasyonlarının normal dağılım gösterdikleri belirlenmiştir.Grupların karşılaştırılması için One-Way Anova testi kullanılmıştır. Farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Tukey testi kullanılmıştır. Değerler arasındaki farka bakmak için ise Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır. Sonuçlar 0,05 ve 0,01 önem seviyesine göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan grupların farklı açılara göre kas aktivasyon farklarını incelediğimizde 120ºflex emg ve 120ºext emg açılarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The goal of this study is to exhibit wristle isokinetic power values and electric muscle activation of the players of voleyball, basketball and handball. Material and Method: In this study, it was determined that is enough to our study 36 volunteers in total 12 volunteers for each branch, as a result of G* Power analysis. Our study was realized on 36 volunteers men athletes, in total 12 volunteers for each branch, who are adults aged 18 and older and interested in voleyball, basketball and handball actively. The weight measurements of athletes were measured with bioelectrical and empedance device (Jawon x-scan plus II, Jawon Medical Co., Ltd., Korea.), height measurements were measured with Holtain herpenden portable stadiometre (Crosswell, Crymych, Pembs.UK.). In study, for dominant wristle isokinetic power measurements was used computerized isokinetic dynamometre which at angular speed of 30° and 120° seconds (Cybex Norm, Cybex International Inc. Ronkonkoma, NewYork, USA), for forearm muscle electric activation measurements was used the device which is called Noraxon (myoMUSCLE, Noraxon, Scottdale, AZ, USA). Assuming on active role in measurements was Flexor and Extensor muscle groups. As a result of these measurements all statistical calculations were made in SPSS 22.0 V statistic pack programme. It was analyzed that the values which were received exhibited normal distribution with Shapiro-Wilk test. To find out the difference between groups, by taking descriptive statics in data analyze, it was determined that wristle isokinetic power values and electric activations exhibit normal distribution. To compare the groups, it was used One-Way ANOVA test. To see the difference between values, it was used Spearman Correlation test. The results were evaluated by 0,05 and 0,01 importance level. Results: When we analyze the muscle activation difference of groups who were join our study by different viewpoint, it was determined significant differences in 120° flex emg and 120° ext emg aspects (p0,05).