Konaklama işletmelerinde dijital yıldız standardizasyonu önerisi
Digital star standardization proposal in hospitality industry
  1. Tez No: 637899
  2. Yazar: RAMAZAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde turizm işletmelerinde yaygın olarak kullanılan standartların en bilinenleri; ISO 9001, ISO 10002, HACCP, ISO 22000, LEED, Eko-Etiket, ISO 14001, Yeşil Yıldız, Yeşil Küre, Mavi ve Beyaz Bayrak standartlarıdır. Bu standartlar ya da sertifikalar genel olarak sağlığa uygunluk, kalite ve çevreye duyarlılık alanlarında verilenlerdir. Sektöre ilişkin yapılan gözlemler ve literatür taraması sonucunda turizm işletmelerinde teknoloji alanında verilen herhangi bir sertifika ya da hazırlanan bir standardizasyon programına rastlanmamıştır. Bu sebeple hem uygulamaya hem de literatüre katkı sağlamak adına bu çalışmada Dijital Yıldız Standardizasyonu önerilmiştir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini Amerika Birleşik Devletleri, Güney Carolina Eyaleti, Hilton Head Adası'nda faaliyet gösteren 4-5 yıldızlı zincir otel işletmeler oluşturmaktadır. Uygulanan görüşme formunda 39 soru yer almaktadır. Görüşme toplam 21 orta ve üst düzey yönetici ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları betimsel ve içeirk analizi yöntemleriyle çözümlenmiştir. Örneklemde 4 farklı otel grubuna ait veriler bulunmaktadır. Bu veriler ışığında Hilton Head Adası'nda faaliyet gösteren otel işletmelerinin özellikle çevre temalı standardizasyonlara önem verdiği görülmektedir. Buna karşın, müşteri profillerine hitap etmeyen teknolojik ürün/hizmetler konusunda işletmelerin çekingen bir tavırda oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most common standards used in tourism businesses today are; ISO 9001, ISO 10002, HACCP, ISO 22000, LEED, Eco-Label, ISO 14001, Green Star, Green Globe, Blue and White Flag standards. These standards or certificates are those generally given in the areas of health compliance, quality and environmental awareness. As a result of the observations made in the sector and the literature review, no certificate or a standardization program prepared in the field of technology has been encountered in tourism enterprises. For this reason, Digital Star Standardization was proposed in this study in order to contribute to both the application and the literature. Interview technique, which is one of the qualitative research methods, was used as the data collection technique. The sample of the research consists of 4-5 star chain hotel businesses operating in Hilton Head Island, USA, South Carolina. There are 39 questions in the interview form applied. The meeting was held with a total of 21 middle and senior managers. The results of the research were analyzed by descriptive and content analysis methods. The sample contains data from 4 different hotel groups. In the light of these data, it is seen that hotel businesses operating in Hilton Head Island give importance to environmental themed standardization. On the other hand, it can be said that businesses are shy about technological products / services that do not appeal to customer profiles.