Konaklama işletmelerinde dijital dönüşüm Antalya örneği
Antalya example of digital transformation in hospitality businesses
- Tez No: 705760
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de turizm sektöründe hizmet vermekte olan konaklama tesislerinin dijital dönüşüme geçiş süreci ile birlikte elde ettikleri kazanımlar ve süreçle birlikte tesislerinde meydana gelen değişikliklerin incelenmesidir. Çalışmada dijital dönüşümün başlangıç noktası, amacı, bu alanda ki tüm gelişmeler ve bu gelişmelerin turizm sektörüne yansımaları ele alınmıştır. Özellikle Covid 19 sürecinde müşteri kaybı, artan maliyet oranlarının önüne geçilememesi, işsizlik oranında artış, gelecek kaygısı gibi olumsuz durumlara karşı alternatif bir olgunun gerçekliği ülkemizde de oldukça kabul görmüş ve tesisler dijital dönüşüm konusunda ki istekliliklerini ortaya koymuşlardır. Çalışmada dijital dönüşüm kavramının benimsenmesinin çalışanlar ve sektör açısından değerlendirilmesi/sürdürülebilirliği konusunda yapılacak çalışmaların neler olduğuna değinilmiştir. Örneklem grubu olarak belirlenen konaklama tesislerinde çalışan personel ile dijital dönüşümün geldiği nokta ve ortaya çıkan sonuçların ortaya konulabilmesi amacı ile alan araştırmasında, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği ve görüşme formu yaklaşımı kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgular, dijital dönüşümün turizm konaklama sektöründe tanındığını ve bilindiğini fakat uygulama anlamında birtakım aksaklıkların olduğunu, öncelikle tesis sahiplerinin ve devletin ilgili kurumlarının bu konuda yöneticileri ve çalışanları dijital dönüşüm anlamında destekleyici unsurları daha çok harekete geçirmesi gerektiğini göstermektedir. Elde edilen sonuçların literatür ile uyum gösterdiği bazı sonuçların ise literatüre yeni kazandırılacak nitelikte olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the gains of accommodation facilities, which are serving in the tourism sector in Turkey, with the transition to digital transformation, and the changes that occur in the facilities along with the process. In the study, the starting point of digital transformation, its purpose, all developments in this regard and the reflections of these developments on the tourism sector are discussed. Especially in the Covid 19 process, the reality of an alternative phenomenon against negative situations such as loss of customers, increasing cost rates, increase in unemployment rate, and future anxiety has been highly accepted in our country, and the facilities have demonstrated their willingness for Digital Transformation. It has been mentioned what are the studies to be done on the evaluation / sustainability of the adoption of the concept of Digital Transformation in terms of employees and the sector. In order to enrich the study and reveal the changes in the working life of the personnel, in-depth interview technique and interview form approach, which are among the qualitative research methods, were used in the field research. In-depth interview technique and interview form approach, which are among the qualitative research methods, were used in the field research in order to reveal the point of digital transformation and the results that emerged with the personnel working in the accommodation facilities determined as the sample group. The findings obtained as a result of the analysis show that digital transformation is known and known in the tourism accommodation sector, but there are some disruptions in terms of implementation, and first of all, the facility owners and the relevant institutions of the state should mobilize more supportive elements in terms of digital transformation for managers and employees in this regard. It can be said that the results obtained are in harmony with the literature, and some of the results are of a quality that will be newly added to the literature.