Latin Amerika'da entegrasyon çabaları: Avrupa Birliği ile karşılaştırmalı bir analiz
Integration efforts in latin America: A comparative analysis with European Union
  1. Tez No: 637914
  2. Yazar: CEMRE ÇAĞLA ATAMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GENÇALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Küreselleşme sosyal, kültürel, siyasal ve daha birçok alanı etkilemektedir. Bu çalışmada, küreselleşme ile bölgeselleşme arasındaki ilgiye değinerek Latin Amerika entegrasyon örneklerini analiz etmek amaçlanmıştır. Ekonomik entegrasyon kuramı ve sosyal inşacı yaklaşımdan yararlanılarak LAFTA/LAIA, CAN, MERCOSUR, ALBA, CARIFTA/CARICOM, OAOP/SICA örgütleri ele alınmış, Latin Amerika entegrasyon örnekleri Avrupa Birliği ile karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Avrupa Birliği, dünyadaki çeşitli bölgesel entegrasyon girişimlerine olduğu gibi Latin Amerika entegrasyonlarına da örnek teşkil eden bir entegrasyon süreci olarak pek çok açıdan ele alınmıştır. Bu bağlamda ekonomik entegrasyon kuramı kapsamında entegrasyonun ne olduğu, başarı şartları, aşamaları ve etkileri gibi unsurlar ile sosyal inşacı yaklaşım kapsamında kimlik, norm, kural, dil, aktör, yapı ve söylem gibi unsurlar ele alınmıştır. Bu yaklaşım kullanılarak ve söz konusu süreçlerin incelenmesi, benzer ve farklı yönlerinin saptanması ile Latin Amerika ülkelerinin entegrasyonda Avrupa Birliği'ne kıyasla ne noktada olduğu araştırılmıştır. Bu iki bölge ele alınırken tarihlerinin ve bugünlerinin dramatik bir şekilde farklı olduğu göz önünde bulundurulmuş ve vurgulanmıştır. Aşılması gereken pek çok zorluğa rağmen Latin Amerika entegrasyon girişimlerinin, potansiyeli sayesinde özellikle taraf olan ülkeler için yararlı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization is effecting social, cultural, political and many other areas. In this study, with addressing the corralation between globalization and regionalization, analysing the Latin American integration examples is aimed. Benefiting via economic integration theory and social constractivist approach, LAFTA/LAIA, CAN, MERCOSUR, ALBA, CARIFTA/CARICOM, CACM/SICA are addressed, and comparison between Latin American integration examples and European Union has been attemted. European Union, as an exampletory integration process for Latin American integrations as it is for various regional integration efforts in the world, has been analysed in many different perspectives. In this context while discussing the factors such as what integration is, conditions of its success, its stages and effects within the scope of economic integration theory, factors such as identity, norm, rule, language, agent, structure and discurse have been discussed within the scope of social constructivist approach. Through using this aspect and examining aforementioned processes, identifying their similarities and differences, it has been researched that at what point Latin American countries are integration-wise, when it is compared with European Union. When studying these two regions, their drastically different history and current situation have been considered and emphasized. Despite many obsticles to overcome, it has been foreseen that Latin American integration efforts will be beneficial especially for participant countries.thanks to its potential.