Sınıfsal ayrım ve kültürel eşitsizlikler: Üniversite öğrencilerinin müzikal beğenisi ve toplumsal temelleri üzerine sosyolojik bir araştırma
Class distinction and cultural inequalities: A study of musical taste of university students and its social foundations
- Tez No: 637923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BALKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
1980'lerden bu yana yaşanan sınıfsal, kültürel, siyasal ve teknolojik dönüşümlerle birlikte çok daha komplike ve ilişkisel bir boyut kazanan beğeni problemi günümüz toplumsal ilişki ağlarının anlaşılmasında hayati bir önem taşımaktadır. Beğeni, bahsi geçen toplumsal dinamiklerle birlikte ortaya çıkan -belki“yeni”olmasa da- farklı sosyal yapı ve süreçler, eşitsizlikler, ayrımlar ve karşılaşmalarla iç içe inşa olmakta ve bundan dolayı güncel ve ampirik bir çerçevede yeniden ele alınması gereken çok yönlü bir olgu olarak sosyologları keşfe çağırmaktadır. Ekseriyetle“kişisel”ve toplumdan azade bir olgu olarak görülen beğeninin -hele ki“kutsal”sanat mitinin çok güçlü bir şekilde kuşattığı müzik alanı üzerinden- tartışmaya açılması hem toplumsal yaşamın“mahrem”ve“tartışılmaz”bölgelerini açığa çıkarmakta hem de sınıfsal ayrım ve kültürel eşitsizliklerin müzikal pratiklerle olan ilişkisine dair yeni sorgular üretmektedir. Diğer yandan ortaya çıkan toplumsal dönüşüm süreçleriyle beraber üniversite öğrencilerinin ekonomik, akademik, müzikal, kültürel vs. konum ve deneyimlerinin de farklılaştığı ve heterojen bir yapıya büründüğü gözlemlenmektedir. Bu hususta üniversite öğrencilerinin müzikal beğeni ve pratikleri de yeniden biçimlenen toplumsal algı, eylem ve ilişki biçimleri ekseninde okunmalı ve buradan hareketle günümüzün kompleks aidiyet, sınır, tahakküm ve ayrım stratejilerine mercek tutulmalıdır. Bu tez çalışmasında Pierre Bourdieu'nün kavram ve tartışmalarından yola çıkılarak üniversite öğrencilerinin müzikal beğenisi ve toplumsal (sınıfsal, politik, dini, teknolojik, kültürel, etnik vs.) temelleri incelenmiş, müzikal beğeni ve pratikler üzerinden sınıfsal ve kültürel eşitsizliklerin günümüzdeki anlam ve görünümleri tartışılmıştır. Bourdieu teorisinin özgül dinamikler çerçevesinde sınandığı bu niteliksel çalışmanın saha araştırması kapsamında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde okuyan 32 lisans son sınıf öğrencisiyle derinlemesine mülakatlar yapılmış ve habitus, sermaye, alan, sınıf vs. gibi kavramların öğrencilerin beğeni ve deneyimlerindeki karşılığı sorgulanmıştır. Öğrencilerin müzikal beğeni ve ilişkileri sosyal sınıf, devlet, milliyetçilik, siyasal hafıza, din, üniversite, hepçillik, akışkanlık, mekân, teknoloji ve sosyal medya gibi çok çeşitli olgular üzerinden çözümlenmiştir. Bu bağlamda öğrencilerin benzer ve farklı algı, beğeni ve tecrübelerinin ardındaki yapısal etmenler analiz edilmiş ve sosyal köken ile müzikal beğeni arasındaki ilişki hatları tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Beğeni, Müzik, Pierre Bourdieu, Sınıf, Habitus, Sermaye, Üniversite Öğrencileri.
Özet (Çeviri)
The problem of taste, which has gained a complicated and relational dimension together with the changes in class, culture, politics, and technology since 1980s, carries a paramount significance in understanding social relations in contemporary societies. Since taste is being constructed together with these different –although may not be“new”– social structures, processes, inequalities, distinctions and encounters, it calls sociologists for a new inquiry as a multidimensional phenomenon that need to be reconsidered within a current and empirical framework. Opening up the concept of taste to a discussion, which often treated as a“personal”and a-social phenomenon –particularly when it comes to the field of music wrapped in the“sacred”myth of art– both reveals the“private”and“unquestionable”parts of social life and produces new questions with regards to the relationship of musical practices to class distinction and cultural inequalities. In addition, we see that the economic, academic, musical, cultural etc., status and experiences of university students have also become differentiated and taken on a heterogeneous structure together with these above mentioned social transformations. Hence there is a need to read the musical tastes and practices of university students within the context of these re-shaped forms of social perceptions, actions and relations and shed light on our current complex strategies of belonging, border drawing, domination and distinction. This thesis utilizes Pierre Bourdieu's concepts and contributions to analyze musical tastes of university students and the social foundations of these tastes (class, political, religious, technological, cultural, ethnic and so on), and to discuss the contemporary meaning and appearance of class and cultural inequalities through musical tastes and practices. In this field research, wherein Bourdieu's theory has been tested through culture specific dynamics, 32 senior undergraduate students at Aydın Adnan Menderes University have been interviewed extensively. In these interviews the concepts of habitus, capital, field, class etc. have been interrogated through students' tastes and experiences. Students' relationship to music and their musical tastes have been analyzed by utilizing concepts such as class, state, nationalism, political memory, religion, university, omnivore, fluidity, space, technology and social media. Based on the data collected the structural elements behind students' similar and different perceptions, tastes and experiences have been analyzed and the links between social origin and musical taste have been identified. KEYWORDS: Taste, Music, Pierre Bourdieu, Class, Habitus, Capital, University Students.