Ortaokul öğrencilerinin su döngüsü ile ilgili kavramalarının gelişimsel olarak belirlenmesi ve geliştirilmesi
Identifying and enhancing secondary school students' understanding of water cycle: A developmental study
- Tez No: 637924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİHAN URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Su döngüsü suyun dünyadaki rolünü ve canlılar için önemini anlamada anahtar konulardan biridir. Bu konunun öğrenciler tarafından doğru bir şekilde kavramsallaştırılması gelecek nesillerin su okuryazarı olarak yetiştirilmesinde önem taşımaktadır. Bu çalışma farklı sınıf seviyesindeki ortaokul öğrencilerinin su döngüsü ile ilgili kavramalarını gelişimsel olarak ortaya çıkarmak için düzenlenmiştir. Öğrencilerin su döngüsü ile ilgili kavramalarını geliştirmek için ProjectWET etkinlikleri kullanılmış olup ulusal olarak gerçekleştirilen ilk uygulamalarıdır. Bu çalışmada gelişimsel araştırma yaklaşımlarından biri olan olan enlemesine desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu Doğu Karadeniz Bölgesindeki bir devlet okulunun beş (n=18), altı (n=16) ve yedinci (n=17) sınıflarında okuyan toplam 51 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kelime İlişkilendirme Testi (KİT), Su Döngüsü Çizim Testi (SDÇT) ve Su Döngüsü Bilgi Testi (SDBT) kullanılmıştır. Veri toplama araçları ön ve son test olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda en iyi gelişim gösteren sınıfın beşinci sınıf olduğu ve etkinliklerin kavramsallaştırmayı geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda su döngüsünün öğretimine beşinci sınıfta başlanabileceği ve eğitimsel oyunların bilimsel bilginin kazandırılmasında kullanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water cycle is one of the key subjects to understand the role of water on earth and the importance for the living things. The desired conceptualization of this subject by students is important in raising future generations as water literate. This study was designed to elucidate the conceptualization of water cycle held by various grades of secondary school developmentally. To improve students' conceptualization ProjectWET activities were used and this is the first application nationally. This study is conducted as a cross-sectional research which is one of the development' research methods. The study group consists of 51 students from a public school in the Eastern Black Sea Region, 18 from the 5th grade, 16 from the 6th grade, and 17 from the 7th grade, who are taking the Science course in the fall semester of the 2019-2020 academic year. The data collection tools of the study were Word Association Test (WAT), Water Cycle Drawing Test (WCDT) and Water Cycle Knowledge Test (WCKT). Data collection tools were used as pre and post-tests. Content analysis method was used in the analysis of the data. As a result of the study, it was determined that the improvements related to the water cycle emerged at the fifth grade level best and conceptualisation was developed after the activities. In this context, it has been suggested to start the teaching of the water cycle at the fifth grade level and to use educational games to provide scientifically knowledge to students.