1970'ten günümüze ortaöğretimde görülen gelişmeler (1970-2020)
Developments in secondary education from 1970 to present (1970-2020)
  1. Tez No: 637927
  2. Yazar: PELİN ŞAHİN BAĞDATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BİLASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu araştırmanın amacı; 1970'ten günümüze kadar geçen süre içerisinde (2020) Türk Eğitim Sisteminin ortaöğretim kademesinde meydana gelmiş olan gelişmelerin incelenmesi ve bu gelişmelerin yasal düzenlemeler, izlenen politikalar, genel ortaöğretimdeki okul türleri, ortaöğretim kurumlarına öğrenci kabulü, öğretim programları, öğrenci başarısını değerlendirme, ders kitapları, öğretmen yetiştirme, projeler ve sayısal gelişmeler başlıkları altında ele alınıp analiz edilmesi olarak belirlenmiştir. Nitel araştırma özelliği gösteren bu araştırmada doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın analizi doküman analizi ile yapılmıştır. Araştırma beş bölümde yapılandırılmıştır. İlk bölüm araştırmanın problem durumunu, amacını, önemini, varsayımlarını, sınırlılıklarını, tanımlarını ve kısaltmalarını içermektedir. İkinci bölümde ilgili araştırmalara, üçüncü bölümde araştırmanın yöntemine; modeline, veri toplama tekniklerine, verilerin toplanmasına, verilerin analizi ve yorumlanmasına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırma sonucu elde edilen bulgular ve yorumlara, son bölümde ise araştırmanın sonuç ve önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the developments that occurred in the secondary education level of the Turkish Education System in the period from 1970 to the present day (2020) and analyze these developments under the titles of the legal regulations, policies followed, types of schools in general secondary education , student admission to secondary education institutions, teaching programs, evaluation of student achievement, textbooks, teacher training, projects and numerical developments. In this research, which has qualitative research feature, the document review method was used. The analysis of the research was done by document analysis. The research is structured in five sections. The first section includes the problem status, purpose, significance, assumptions, limitations, definitions and abbreviations of the research. In the second section, related researches; in the third section the method of research; model, data collection techniques, data collection, data analysis and interpretation are included. In the fourth section, the findings and interpretations obtained as a result of the research, and in the last section, the results and suggestions of the research are included.