Ortaokullarda mekanik itaat ve bilinçli uyum ikileminde yönetimsel disiplin olgusuna ilişkin bir araştırma
A research on the fact of managerial discipline in dilemma of mechanical obediance and conscious commitment at secondary schools
  1. Tez No: 637930
  2. Yazar: AYDIN KARABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanların bir arada yaşadığı ortamlarda tarih boyunca hep yönetime ihtiyaç duyulmuştur. Bu anlamda her kurum kendine has özelliklere ve ihtiyaçlarına göre yönetim anlayışını geliştirmeye çalışmıştır. Okul da insanların bir arada yaşadığı, sürekli bir etkileşim halinde olduğu bir kurumdur. Burada özellikle okul yöneticileri ve öğretmenler yönetimsel olarak sürekli bir paylaşım içerisinde olduklarından yönetimsel disiplin okullarda önem arz etmektedir. Araştırmada yönetimsel disiplin olgusu öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin görüşleri ışığında betimlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, yönetimsel disiplin olgusunun tanımı, insanı nesneleştiren mekanik itaat temelli disiplin yaklaşımları ve insanı özne olarak gören bilinçli uyum temelli disiplin yaklaşımlarına ilişkin görüşleri sorulmuştur. Araştırma nitel araştırma olup kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ve kartopu zincir örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. Veriler çözümlenirken betimsel analiz ve içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın güvenirliğini artırmak için görüşmeler katılımcıların gönüllülüğü esas alınarak yapılmış olup gerçekleştirildikten hemen sonra katılımcı teyidi alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular; öğretmenler ve okul yöneticileri yönetimsel disiplini benzer şekilde tanımlamakla birlikte iki tarafın birbirinden beklentileri ve birbirleriyle yaşadıkları sorunlar farklılık göstermektedir. Ayrıca iki tarafın da görüşü, insanı nesneleştiren mekanik itaat temelli disiplin yaklaşımlarının her ne kadar olumsuz yanları olsa da bu yaklaşımın gerekli olduğu aksi takdirde yönetimsel disiplinde kaos oluşacağı ve işlerin aksayacağı şeklindedir. Son olarak insanı özne olarak gören bilinçli uyum temelli yönetimsel disiplin yaklaşımıyla ilgili olarak her iki taraf da gerekli olduğunu dile getirmekle birlikte öğretmenler bu yaklaşımın suistimale açık, zaafları da olan bir yönetim tarzı olduğunu da eklemişlerdir. Kısacası hem öğretmenler hem okul yöneticileri yönetimsel disiplinin dengeli, esnek, kurallı-ilkeli ve insancıl olması (zaaflarına dikkat etmek koşuluyla) gerektiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
People have always been in need of management since they started to live together throughout history. The school is one of the institutions where people interact with each other constantly and spend most of their time all together. Here since especially school principals and teachers share the things related to management consistently, managerial discipline is considered important at schools. In this research the fact of managerial discipline is tried to be described in the light of the teachers and school principles' views. In this context, the definition of the fact of managerial discipline and the interviewees were asked their opinions that are related to discipline approaches underlying mechanical obediance that make someone regarded as an object and discipline approaches underlying conscious commitment that consider someone as a subject of an action. The research is a qualitative research and in the pattern of phenomenology. The sampling of the research is convenience sampling and snowball or chain sampling technique . Descriptive analysis and content analysis are used in the process of data analysis. To increase the credibility of the research right after the interviews, member checking was received. The findings of the research suggest that teachers and school principals define the managerial discipline in the same way; on the other hand the expectations both sides have and the problems both sides experience differ from each other. Furthermore, both sides think that although discipline approaches underlying mechanical obediance that make somone regarded as an object have negative aspects, they are also perceived necessary by both sides; otherwise the things will go wrong and there will be a chaos. In conclusion, both sides express that discipline approaches underlying conscious commitment that consider someone as a subject of an action are essential; on the other hand the teachers also added that this approach is a management type that has weak points and is open to abuse. In short, both teachers and school principals agree that managerial discipline should be balanced, flexible, in accordance with rules-principled and humanistic on condition of paying attention to the weak points of managerial discipline.