Kureyşîzâde Mehmed Fevzi Efendi'nin 'Tefrîcu'l-Kalak fî Tefsîri Sûreti'l-Falak' adlı eserinin muhteva ve üslup yönünden incelenmesi
دراسة كتاب محمد فوزي المسمى تفريج القلق في تفسير سورة الفلق من ناحية الأسلوب والمنهج
- Tez No: 637941
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET AYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, Osmalı'nın son âlimleriden ve dönemin Edirne müftüsü Mehmed Fevzî Efendi'nin Tefrîcu'l-Kalak Fî Tefsîri Sûreti'l-Felak olarak tesmiye ettiği ve muhtevası Felak sûresinin tefsiri olan eseri, muhteva ve üslüp açısından etraflıca değerlendirilmiş ve konuya dikkat çekilmek istenmiştir. Öncelikle birinci bölümde müellifin yaşadığı dönem, hayatı ve eserleri inceleme konusu yapılmıştır. İkinci bölümde Osmanlı'da yaygın olan sûre tefsir geleneği sorgulanmış ve müellifin nenden Felak sûresine dair bir tefsir yazma gereksimi içerisinde olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Tefrîcu'l-Kalak Fî Tefsîri Sûreti'l-Felak eseri hem ihtiva ettiği konular hem de müellifin bu eserde takip ettiği üslüp açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact that was included in the interpretation of Surat AlFalaq, called (Relief of Anxiety in the Interpretation of Surat Al-Falaq) by Muhammad Fawzi Effendi, one of the Ottoman scholars, and the Mufti of Edirne in his era, was evaluated. The evaluation process will take place in terms of style and content, and in terms of attraction drawn to the topic. In the first chapter, the period in which the author lived, his life, and its effects were studied. In the second chapter, the research was conducted on the traditions of interpreting the surah which was prevalent ii in the Ottoman period and worked to establish the reason for the author's writing of an interpretation of Surah Al-Falaq. In the third and final chapter of this study, the topics discussed in the so-called interpretation (Relief of Anxiety in the interpretation of Surat Al-Falaq) and the method the author followed in this trace were studied.