Kureyşîzâde Mehmed Fevzi Efendi'nin Türk Din Mûsikîsî'ne katkıları
The contributions of Mehmed Fevzi Efendi in the field of Turkish Religous Music
- Tez No: 806859
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez çalışmasında, 19. yüzyılda yaşamış Osmanlı Devleti'nin son dönem âlimlerinden ve Osmanlı Devleti bünyesinde müderrislik, müftülük, nâiplik, mevlevîyetlik, kazaskerlik görevlerini yapmış Kureyşîzâde Mehmed Fevzi Efendi'nin Türk Din Mûsikîsî alanına katkılarının kapsayıcı bir şekilde değerlendirilmesi istenilmiştir. Giriş bölümünde genel bilgilendirme yapılarak tezin amacı ve önemi ile tezin metodu ve kapsamı hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Birinci bölümde Mehmed Fevzi Efendi'nin hayatı ve eserleri inceleme konusu yapılmıştır. İkinci bölümde konu bütünlüğü sağlanmak maksadıyla Türk Din Mûsikîsî ve formları hakkında kısaca bilgi verilerek Mehmed Fevzi Efendi'nin Türk Din Mûsikîsî alanına yaptığı katkılar mufassal bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde bazı otoritelerce regâibiyye'nin Türk Din Mûsikîsi formları arasına dâhil edilmesi sebebiyle Mehmed Fevzi Efendi'nin“Regâibiyyesi”ve mûsikî alanı içerisinde değerlendirilebilecek yazdığı“şarkıları”konu bağlamında ele alınarak çalışmanın sonunda raporlama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the contributions of Kureyşizade Mehmed Fevzi Efendi, who lived in the 19th century and worked as a mudarris, mufti, regent, mevleviyeh and cadilesker in the Ottoman Empire, to the field of Turkish Religious Music were asked to be evaluated comprehensively. In the introduction part, general information is given about the purpose, importance, method and scope of the thesis. In the second part, in order to ensure the integrity of the subject, brief information about Turkish Religious Music and its forms is given, and the contributions of Mehmed Fevzi Efendi in the field of Turkish Religious Music are discussed in detail. In the third and fourth chapters, since Regaibiyye is included among the Turkish Religious Music forms by some authorities, Mehmed Fevzi Efendi's Regaibiyye and his songs that can be evaluated in the field of music are discussed in the context of the subject, and a report is made at the end of the study.